Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Цветослав Цачев: Няма никакви притеснения за криза и рецесия на пазара на петрол
Автор: Живко Кръстев 14:46 / 04.03.2024Коментари (0)1341
©
Тенденция към успокояване на пазарите има световен мащаб. Вече преминаха зимните месеци и не станахме свидетели на ускоряване на негативните процеси в икономиката. Това каза главният инвестиционен консултант на "ЕЛАНА Трейдинг“ Цветослав Цачев в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Това означава, че пазарите се фокусират върху запазване на тази ситуация и преминаване към икономически растеж и растеж на цените на акциите, допълни той.

Цачев поясни, че ако централната банка на САЩ предприеме стъпки към намаляване на лихвените проценти, това ще доведе до още по-голям растеж на цените на финансовите инструменти, особено на акциите. "Мисля, че централните банкери разбират този голям проблем и знаят, че ако прибързат с понижаването на лихвите и вкарат пари в икономиката, това ще доведе до още по-високи цени на акциите и до опасността да се повтори балонът от 2000 г. Ситуацията мога да я определя като кръстопът. Пътищата, които виждаме, са опасни в дългосрочен план, но в краткосрочен един от тях би бил добър за инвеститорите, защото ще доведе до големи покачвания на цените на акциите“, обясни експертът.

Според него лихвените проценти трябва да бъдат свалени до 4%. В момента американското правителство емитира книжа на нива 5,20-5,50%. "Това наистина зависи от икономиката и от пазарите, защото ако не видим някакъв спад, намаление на цените на акциите и сътресение на финансовите пазари, няма причини централните банкери да променят лихвата надолу“, заяви Цветослав Цачев.

Той коментира и решението на ОПЕК+ да удължи съкращенията на доставките на петрол до средата на годината в опит да предотврати глобален излишък. Саудитска Арабия намалява производството с 10%, за да поддържа цените с 20-25% по-високи, което означава нетно по-голяма печалба. "По този начин Саудитска Арабия държи баланса на търсенето и предлагането и поддържа цена от 70-80 долара за барел. В противен случай цената щеше да е значително по-ниска. Към момента това не се отразява негативно на световната икономика и няма никакви притеснения, че това може да бъде фактор за криза и рецесия. Затова и пазарът го приема добре“, обясни експертът.

Той отбеляза, че единствено при тази суровина само един от участниците на пазара може да контролира и да задържи цената по-висока. При златото например се наблюдава по-голямо производство и цената му изостава спрямо останалите суровини. При производството на индустриални метали се наблюдава нещо подобно, посочи Цветослав Цачев.

За пореден месец индустрията в Китай се свива. Причина за това е, че вътрешното потребление не расте и не успява да компенсира слабостта в световен мащаб, обясни главният инвестиционен консултант. "Китай си остава фабриката на света и най-големият потребител на суровини, който ги преработва и изнася в световен мащаб. Проблемът е, че икономическият растеж на Китай се дължеше на инвестиции в инфраструктура, в строителство десетилетия наред. Неговата финансова система не позволи на хората да спестяват и да получават възвращаемост от това и те търсят в какво да инвестират парите си, за да имат доходи, когато се пенсионират. Те го правят чрез инвестиции в недвижими имоти. И когато този пазар, заедно с пазара на акции, падна толкова силно през последните години, хората станаха по-спестовни, не харчат пари и това доведе до единствения възможен начин да се развива икономиката – като се търси индустриалното производство да излиза навън. Инвестициите, които доскоро бяха в недвижими имоти, сега се насочват към индустрията. Затова индустрията в Китай произвежда все повече на по-ниски цени, но това сваля и печалбите. И когато има търговски ограничения, негативният ефект се пренася в световен мащаб. Ако по-евтините стоки не влизат в западните страни, там виждаме инфлация, а в Китай виждаме още повече дефлация“, обясни експертът.

Според него Китай ще продължи да работи по тази система още дълго време, защото финансирането и банковото кредитиране е насочено към бизнеса, а не към потреблението. Това неравновесие ще продължава, докато икономиката работи за износ.

Единствената страна в региона, която се представя по-добре, е Австралия, тъй като тя произвежда суровини и ги изнася за Китай.

В Япония лихвите са много ниски. Там има огромна задлъжнялост, но се наблюдава активизиране на икономиката и на финансовите пазари заради рекордни цени на акциите, каза още Цветослав Цачев.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Лято 2024
Водна криза
Сътресения в БСП и избор на нов председател
Парламентарни избори октомври 2024 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре (455) 14%
Добре, но можеше и по-добре (438) 14%
Не се справи (617) 19%
Пълна трагедия (1710) 53%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: