Цветозар Томов: Умножете броя на протестиращите по 5, за да преброите недоволните от властта
Има твърде много хора, които нямат никакво доверие в това правителство и това е проблем, заяви в Сутрешния блок на БНТ социологът Цветозар Томов.
Предвид факта, че хората не ходят всеки ден на протест, вероятно трябва да умножим броя на протестиращите по 4 или 5, за да разберем какъв е броят на реално недоволнието от управлението, обясни той. Когато едно правителство изкарва хората на улицата, това е ясен признак за крайна критична кризисна загуба на доверие в него. Няма как да сравняваме с хората, които биха го подкрепили на избори, защото е все едно да сравняваме гласуващи с негласуващи. Ако правителството можеше да предизвика контра ефект, щеше да го предизвика на улицата, т.е. неговите привърженици биха излезли да го подкрепят, обясни той.
Ако някой се колебае дали протестите в триъгълника на властта са спонтанни или не, би трябвало да излезе една вечер по улиците на София и да види какви хора са навън и защо са там. Според него това, което се вижда, е спонтанният протест на много хора срещу правителството, подпален от няколко действия, най-важните от които бяха акцията в Росенец и нахлуването на Прокуратурата в Президентството. "
Това оголи обстоятелството, че силовите структури в държавата се подчиняват на частни интереси и предизвика много мощно негодувание", допълни социологът.
Той подчерта, че на този етап никоя политическа сила не управлява протеста. Темата за предсрочни избори е свързана с това дали хората ще се успокоят и приберат по домовете си. Не бива да забравяме и че сме в утежняваща се епидемия.
По думите му има достатъчно основания да се иска не повече от 50 човека да се събират на улицата, а това няма как да стане и правителството не може да го направи. В момента ни трябва правителство, в което да има необходимият санитарен минимум доверие сна хората, за да се успокои обстановката.
При добра воля от страна на политиците и институциите в България, предсрочни избори могат да се проведат през октомври, когато епидемичната обстановка все още няма да се е влошила крайно, отбеляза Томов.
"Ако правителството смята, че за страната е по-добре то да управлява, с това поема много тежката отговорност да не допусне много тежка медицинска и икономическа криза през лятото, есента и зимата", каза той и допълни, че на власт трябва да бъде този, който може да успокои хората и да ги прибере по домовете им, така че да не застрашава здравето и оцеляването им.
"Едни избори ще дадат легитимност на следващото правителство. То може да е пак на ГЕРБ, но хората няма да излязат срещу него, защото току-що са гласували".
При предсрочни избори през октомври няма как да има машинно гласуване, призна Томов, като допълни, че този въпрос можеше да бъде решен много преди коронакризата.