Д-р Антонина Кардашева: Децата трябва да си позволяват да чувстват всичко и да могат да го изразяват

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
14:00 / 04.09.2023
1121
Темата за емоционалната интелигентност в семейството е много голяма и тя има две плоскости: между партньорите и между родители и децата. Това каза в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ психологът д-р Антонина Кардашева.

"Емоциите носят информация. Децата е добре да си позволяват да чувстват всичко и да могат да го изразяват, защото когато едно дете и сърдито, тъжно, плаче, тази информация е много важна за родителите да се достигне до причините: поради какво този баланс е нарушен, и да се работи с първопричината, а не със следствието. Именно тук е ролята на родителите да му помогнат да направи този трансфер между външните обстоятелства и средата и вътрешния свят. В партньорската връзка е много важна емоционалната интелигентност, защото е много важен алгоритъмът, по който те общуват: алгоритъмът, по който или се разбираме, или поставяме граници, или поставяме ултиматуми и подчиняваме някой, защото семейството така трябва да съществува,“  сподели още психологът.

"Един от основните въпроси е как се чувстваш сега, а не по принцип. Много от първичните реактивни емоции при децата са породени от това, че са нарушени очакванията им, а те се формират от гледни точки, нагласи, които пак във връзката с родителите се изграждат, - разказа още  Антонина Кардашева, - Най-важното  да знаем, че емоцията на децата дава първопричината на взаимоотношенията – в училище, приятели, в семейната система, или взаимоотношенията със себе си.“ Според нея е много важно в семейна среда родителите да направят предварително условие за споделяне. "За съжаление от наблюденията ми в българките семейства има много сериозни граници между родителство и детство. Децата не винаги си позволяват да споделят, защото родителите са санкциониращи или защото те нямат време да ги чуят. Детето има единствен приоритет – да изрази, сподели тази емоция, защото тя е енергия, тя има много висок интензитет. И този интензитет на емоцията може подпомогне детето да учи, да се развива, да изгражда себе си, но може и да го накара да преобрази идентичността си до дете, което не е това, което би искало да бъде.“

"Периодът между детството и юношеството е много важен за доизграждане и доразвитие на идентичността на всеки един от нас. Тогава се формират много важните процеси, които са свързани със самооценката, с приемането на другите и себе си, с харесването. И това е във връзка с това какво другите казват за мен,“ каза още Антонина Кардашева, като допълни, че колкото повече другите не приемат детето, толкова повече има процеси на затваряне, защитни механизми, и изграждане на фалшива идентичност, което пак е свързано с емоциите: "Всичките тези емоции, за които говорим, са скритите потребности, които не са задоволени, и от това да бъдем достатъчно изградени като хармонични емоционални личности.“

"Основната тема за родителите е за баланса на работата и личния живот. Приоритезирането на една от задачите има рефлексия на всички останали. Има родители, които пренебрегват децата за сметка на работата, но това е проблем на деца, а на родителите“, сподели още психологът.  

От 16 до 20 октомври 2023 г. ще се проведе 5-та Седмица на емоционалната интелигентност: EI Summit & Awards, в хотел "Метрополитън“ София. На събитието ще присъстват експерти от цял свят, работещи в тази област. "Седмицата на емоционалната интелигентност има много интересен фокус – темата е свързана с адаптивната интелигентност и как емоционалната интелигентност може да навигира промените ни.“

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Убийство след скандал потресе Югозапада
Пътят през "Петрохан" е ужасен и непочистен, започва да натрупва ...
Европейската комисия може да спре всички пари по втория транш от ...
Шофьори: Движението на "Петрохан" е блокирано! Внимавайте!
Започна унищожаването на овцете, заразени с шарка
Костадин Костадинов: Имам чувството, че не се намираме в парламен...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).