Д-р Емилова: Новата световна мода за отслабване може да доведе до рак на щитовидната жлеза
Има случаи на хора, които са се разболели от рак на щитовидната жлеза, след като дълго време са приемали семаглутид с цел отслабване. Това каза д-р Емилова в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.
Клинични опити върху гризачи доказват, че приемът на големи количества семаглутид води до медуларен карцином на щитовидната жлеза, заяви тя.
Семаглутидът е вещество, което се отделя от панкреаса, когато не приемаме храна по-дълго време. Това е реакция на организма при дълги периоди на гладуване, обясни специалистът.
"Когато 10 дни не се вкарват големи количества храна в организма, панкреасът започва да отделя това вещество, което стигайки до мозъка чрез кръвта, сигнализира, че няма храна. Тогава мозъкът командва да започне производството на глюкоза от мазнини. Когато не се вкарва храна отвън, резервите на глюкоза намаляват, изразходват се съответните резерви в черния дроб и тогава се произвежда глюкоза първо от мазнини. Ако дълго време не приемаме никаква храна и всички мазнини са изчерпани, започва разграждането на белтъчините, включително и на органи“, обясни д-р Емилова.
Вкарването на големи количества семаглутид в тялото венозно или чрез хапчета предизвиква разграждане на мазнините. "Става така, че нямаме апетит. Намалява се отделянето на големи количества инсулин, започва нормализиране на кръвното налягане и отслабване. Това е едно гладуване, но изкуствено предизвикано от вкарването на семаглутид“, поясни специалистът.
Световната пандемия от затлъстяване не може да бъде преборена чрез прием на лекарства със семаглутид, категорична е д-р Емилова. "Ако човек се вземе в ръце и започне да се храни по здравословен начин и се натоварва умерено физически, няма да има нужда от никакви хапчета. Лекарствата не са лишили човечеството от болести. Колкото повече лекарства се измислят и се пият, толкова по-болно става човечеството. Не можем да излъжем организма. Той е толкова съвършен“, допълни д-р Емилова.