Д-р Кунчев: В България няма засечени щамове на тазгодишния грип

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:50 / 23.11.2015
2188
Все още има противогрипни ваксини и до средата на ноември те могат да се поставят. Това каза главният национален здравен инспектор Ангел Кунчев пред БНТ. Той обаче бе категоричен, че активните работещи хора няма как да се опазят от вируса, а за възрастните хора е желателно да не излизат от домовете си, за да избегнат заразата.

Кунчев обяви, че Европейската здравна организация вече докладва за изолирани щамове на тазгодишния грип, чиято модификация е класическа. У нас още не са засечени такива случаи, но разгара на грипната епидемия неминуемо се очаква в края на декември и началото на януари. Най-застрашени са хронично болните възрастни хора и малките деца.

Атаката с биологично оръжие е най-евтиния начин за поразяване на големи групи хора и изобщо не е изключен, тъй като в света има такива случаи, заяви Кунчев.

Той обаче поясни, че това оръжие не може да се използва без предварителна обработка и най-вече привеждането му в аерозолна форма, защото няма да е ефективно. Както и това, че са нужни много добре обучени кадри, за да го приложат по нужния начин.

Като известни примери Кунчев посочи заразените с холера одеала, раздавани при завоюването на Америка на индианците. Както и по-скорошните примери за изпращани писма с антракс. Той обаче уточни, че по начин като последния могат да се заразят отделни хора - между 2 и 10 души, а за да се постигне ефект, при който да се заразят 100 000 души е необходимо заразяването например на водоеми, от които се пие вода или стоки в цяла хранителна верига.

Кунчев е категоричен, че Европа и България имат план за действие при биологична атака от страна на терористите. Освен това България е от малкото страни, които произвежда медикаменти за борба с дифтерита, за която е помогнала в Испания, както и за туберколозата.

Кадри обаче няма, обяви главният държавен здравен инспектор. Причината е, че месечното заплащане на такива специалисти е малко над 500 лева и те бягат в чужбина или в частни клиники. Освен това регионалните центрове за борба с вирусите от 28 са сведени до 5-6 оборудвани.


Виж коментарите (0)

Още по темата (15113):
12.02.2025 Нито една област вече не е в грипна епидемия
11.02.2025 Край с грипната епидемия засега
11.02.2025 Тодор Кантарджиев: Не сме закрили грипната епидемия! През втората десетдневка на февруари нещата се пречупват
08.02.2025 Лекар каза кога идват усложненията от грипа и предупреди българите: Не трябва да се сваля температура до 38 градуса!
07.02.2025 Отминава ли грипната вълна във Варна, вижте колко са новозаболелите
06.02.2025 Димитър Маринов: Няма да има недостиг на лекарства, ако хората не се презапасяват и не се крият медикаментите по складовете 
Още новини от Национални новини:
Проф. Огнян Герджиков: Непрекъснато люшкане от една посока в друг...
Андрей Ковачев: Срещата между САЩ и Русия по въпросите за войната...
След фотофиниш: Атанас Зафиров е новият председател на БСП
Министър Георгиев: Азербайджан е надежден стратегически партньор ...
Meteo Bulgaria: Три дни нонстоп снеговалеж, ще натрупа 30 см
Вадят София от Югозападния регион – какво ще бъде новото районира...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).