Д-р Милена Любенова: Периодът около новата година е пренаситен с традиционни празници

Автор: Габриела Ганев
Коментари (0)
09:16 / 30.12.2022
1164
Периодът около новата година е пренаситен с празници в традиционната българска култура. Това разказа в сутрешния блок "Добро утро, България" на Радио "Фокус" д-р Милена Любенова, Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.

Днешното празнуване е по-съвременна традиция, каза Любенова.

Празникът, който е най-характерен за този момент на годината е Василовден. На този ден се почита Св. Василий Велики. Денят е на прехода между старата и новата година и е бил изпълнен с различни ритуали с предпазващо знамение и  благопожелания към хората.

На Василовден младоженците са ходели на гости на кумовете си и са носели варено жито и вина. Задължителна част от трапезата е била сварената свинска глава, от нея се е приготвяла пача. Това ястие е характерно и днес в страната, особено в Западна България, най-вече в Пернишко. Там, когато излизат  сурвакарите, това ястие е една от основните обредни храни, която се приготвя за празника.

За Василовден се е правила още погача със сребърна пара. На който се падне парата се е смятало, че ще е здрав. Приготвяло се е задължително и баница, която също е била с късмети.  

"Било е цикъл от празници, които започвали още от Игнажден, Бъдни вечер, Коледа, Василовден, Ивановден,  Йордановден. Преходът е бил низ от ритуали и обредни действия в различните дни. Това е периодът, в който денят е най-кратък и това време се е наричало Мръсни дни, в които излизат караконджули, или мръсни сили, които може да нанасят вреди на хората. Затова е имало много практики с предпазен характер и с много гадания за бъдещото, разказа още д-р Милена Любенова.

Сурвакането е също български ритуал в първите дни от новата година. То става с дрянова клонка, дръвчето, което най-рано се разлиства ие устойчиво на зимата. С него се благославя за здраве и благополучие. Сурвакат предимно малките деца, като освен хората са се сурвакали и животните в къщата. Сурвачката се накичва със сушени плодове и различни конци, паричка, пуканки, символ на изобилието и плодородието, което си пожелаваме.

Виж коментарите (0)

Още по темата (146):
21.11.2024 Светна най-голямата коледна къща във Варна
19.11.2024 Ще учат ли на 3 януари варненските ученици?
19.11.2024 Община Варна предизвиква варненци с коледен конкурс
13.12.2023 По случай празниците Vivacom отключва всичките си телевизионни канали до 18 януари
24.12.2022 Къде е домът на Дядо Коледа
23.12.2022 Коледа в Норвегия - снежна приказка от детството
Още новини от Национални новини:
Майки пропищяха в социалната мрежа: Децата им са били заплашвани ...
Адвокат за промените в ЗДвП: Не е ключов размерът на наказанието,...
МВнР с важно предупреждение към пътуващите за Румъния
Социолог: Дилемата "не бива" и "не може" блокира парламента
Военна техника тръгва по републиканските пътища
По искане на президента Радев: Конституционният съд образува трет...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).