ДАНС: Имахме данни от чужди служби преди да сезираме прокуратурата за Nexo

Автор: Ваня Кузманова
Коментари (0)
16:50 / 24.01.2023
1709
Постъпила информация за осъществени съмнителни разходи на български граждани от българска финансова институция срещу пране на пари стои в основата на разследването срещу Nexo. Това съобщи шефът на ДАНС Пламен Тончев пред временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно дейността на NEXO и NEXO CAPITAL, предаде репортер на Агенция "Фокус"

"Тези данни потвърдиха нашите съмнения, че има неправомерни финансови операции и пране на пари", каза той с уточнението, че не може да предостави цялата информация, с която разполага поради течащо разследване.

"Осъществени са редица действия за установяване на произхода на средствата за тези съмнителни финансови операции, както и физическите и юридическите лица, участващи в тях. Установено е, че Nexo осъществява дейност включително в държави-офшорни зони", коментира той.

Тончев обясни, че прокуратурата е информирана след установяване, анализиране и обобщаване на информацията.

Пламен Тончев беше попитан конкретно дали са били проверени свързани лица и конкретно бившата Мис България Ваня Пенева, жена на съоснователя на Nexo Антони Тренчев.

"Извършена е проверка на свързаните лица", отговори лаконично шефът на ДАНС. Непотвърдената информация за Пенева гласи, че е купувала и продавала имоти за милиони в България и Дубай.

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (0)

Още по темата (41):
28.09.2023 Съдът отмени европейските заповеди за арест на двама от обвиняемите по делото "Нексо"
19.05.2023 Бившият шеф на Сметната палата с критики към прокуратурата
13.04.2023 Сийка Милева: Сърбия отвори вратата на обвиняеми за тежки трансгранични криминални престъпления
13.04.2023 Гешев със сигнал до Европа за отказа на Сърбия да задържи и екстрадира заподозрени по аферата "NEXO"
10.04.2023 Прокуратурата: Сърбия не спазва международни договорености относно лицата по делото NEXO
08.04.2023 Антони Тренчев към българската прокуратура: Поздрави от Београда!
Още новини от Национални новини:
Няма предвидени пари в проектобюджета за детската болница
Готвят пълна забрана със закон на телефоните в училище - дори в м...
Една от най-големите банки предупреди за голяма измама във "Вайбъ...
Николай Костов: Предлаганите от ПП-ДБ безплатни лекарства са осно...
Шефът на БЕХ каза какви са плюсовете за България от включването в...
Вдовицата на майор Терзиев към Николай Русев: През няколко трупа ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).