Днес доведохме страната ни до един епохален момент. Момент, в който най-после нашето обещание към българите да разделим политика от правосъдие, е напът да стане реалност, заяви депутатът
Даниел Лорер от ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България".
Той коментира спорните промени в Конституцията, парите в бюджета, управляващото мнозинство, опозицията, както и съдбата на Паметника на Съветската армия.
"Ние подкрепихме текстовете за двойното гражданство на депутатите. 2 млн. българи не живеят у нас. Те нямат пълноценни права, защото имат други гражданства. Това обаче не означава, че не могат да участват в политическия живот на страната", заяви Лорер пред БНТ.
"Не мисля, че мотивацията от друга държава има значение какъв паспорт имаш. Знаем за много случаи, в които хора с български паспорти, служат на интересите на чужди държави. Това не е никакъв аргумент".
Според Лорер служебната власт на президента не може да бъде негова самоцел:
"За съжаление на нас ни се налага чрез конституционни промени да го върнем в руслото, където създателите на Конституцията са имали предвид той да бъде", посочи той.
Изтъкна още, че атака в Конституционния съд не притеснява управляващото мнозинство.
"Ние нямаме проблем с правото. Ние имаме сблъсък и проблем с това,че две партии, които би трябвало да са опозиция на управлението, се превръщат в опозиция на бъдещето на България".
По отношение разделянето на политиката от съдебната власт, Лорер коментира, че изборът на висшите съдии у нас не може да става, когато е политически доминиран от парламента. "Прокурорите са държавно обвинение за разлика от съдиите. Те не трябва да са независими от държавата и те са длъжни да представляват наказателния интерес на държавата".
Както промените в Конституцията разделят българското общество, така и съдбата на Паметника на Съветската армия също го разделя.
"За мен мястото му е в музея. Той не е военен паметник, той не е културна ценност. До колкото знам няма проблем с документацията. Всичко това са фойерверки", коментира депутатът.
Третото четене на промените в Конституцията се очаква да продължи утре, когато всеки депутат поименно ще каже "да" или "не" на гласуваните текстове.