Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Даниел Пантов, ИМ–Приморско: Бегликташ е страхотно място за разходка и е съхранено от силите, които го пазят 
Автор: Габриела Ганев 18:21 / 21.07.2023Коментари (0)1144
©
Всеки един трябва да посети Бегликташ, защото на него ще види скални късове, които са положени по такъв начин, неясен и до момента и на специалистите. Това каза директорът на ИМ-Приморско Даниел Пантов в рубриката "Туризмът на фокус" на Радио "Фокус"

"Мястото до момента беше известно като Тракийско светилище в местността Бегликташ. Тази година ние правим проучвания, астрофизични, с помощта на геодезия, геодезически измервания и нови апаратури, с които установяваме, че е функционирало мястото като мегалитна обсерватория много назад във времето. Имали са за цел да проследяват времевите промени и началото на сезоните. Проследявали са също така слънчевите цикли, наблюдавали са звездите, съзвездията. Регистрирали са, върху камъните са регистрирани и промените на звездното небе и най-вече траекторията на движение на Сириус и на Луната. Проучванията продължават и до днес, може би ще продължават и занапред с новите апаратури, които Музеят закупи, на територията около светилището, защото тя до този момент не е известна", обясни той. 

Относно произхода на името на тракийското светилище той посочи, че е свързан с данъците, които Османската империя събира от мирните граждани. По думите му светилището е известно още под името Вълков егрек, а Бегликташ е сравнително ново.

Според Даниел Пантов Бегликташ се пази от други свръхсилисили.  

"Във времето, когато резерватът е заграден за използването на резиденция "Перла" от Тодор Живков, той попада вътре и в  първите години на демокрацията успява да се съхрани целия район там, от устието на Ропотамо по поречието до Приморско. Това е една доста широка зона, която не всеки тогава може да я прекоси – основно служители на УБО, и това са близо 40 години може би. Това ги съхранява. Иначе преди това хората, които са правили паветата, не са простили на голяма част от мегалитите. Слава богу, не на самия Бегликташ, но в района, там, където им е по-близо до морето, защото те са извозвали с малки кораби паветата, всичко е натрошено, и то вероятно е било част от самото място, от светилището и обсерватория", разказа директорът на ИМ-Приморско.  

Даниел Пантов посочи, че Бегликташ и районът като цяло, съчетани с красивите плажове, река Ропотамо, археологическите обекти, са страхотни места за разходка през почти всяко едно време от годината.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Първа лига, сезон 2024/2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Ремонти във Варна
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: