Даниел Смилов: По-вероятно е ДПС да не стане втора политическа сила, но тази амбиция издава план
Амбициозна цел си поставят ДПС да станат втора политическа сила. Тя би могла да бъде постигната не толкова заради някакъв голям успех на партията, а ако други партии се провалят на европейските избори, което не е изключено, но далеч не е сигурно и по-вероятно няма да се случи, но тази амбиция издава план – ДПС искат да управляват заедно с ГЕРБ без участието на "Продължаваме промяната“ и "Демократична България“, и евентуално, ако не им достигат гласове, при едни нови избори ДПС биха били щастливи, ако добавят нужната подкрепа от "Има такъв народ“. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" политологът доц. Даниел Смилов.
"Случаят с "Възраждане“ е по-сложен. Струва ми се ДПС по-лесно биха си осигурили такава подкрепа, но тя не е престижна и би създала проблем на коалицията. Може би така от гледна точка на ДПС идеалният варианти би бил ГЕРБ, ДПС и малко подкрепа от други формации от рода на "Има такъв народ“. А сега, дали ГЕРБ биха били щастливи от едно такова развитие ми е трудно да кажа. Борисов е бил предпазлив от публично обвързване до такава степен с ДПС, макар че на ниво политики симбиозата между двете партии е много голяма", обърна внимание политологът.
Според Даниел Смилов оценката на действащите министри ще стане ясна като видим новия състав на кабинета: "На практика тя няма как да остане много скрита. Но големият въпрос е за ГЕРБ – дали бих желали да поемат повече отговорност в управлението, специално до европейските избори, или биха предпочели тази позиция, която може би им изглежда изгодна: Хем да си вътре в управляващото мнозинство, хем да не поемат пряка отговорност с министри, като пък има и допълнително усложнение, че част от министрите, като този на вътрешните работа по твърдение на мнозина, всъщност по-скоро е по-близо до ГЕРБ, отколкото до останалите, може би и някой други министри се в такава ситуация. Т.е. въпросът е дали наистина ГЕРБ ще официализира присъствието си в Министерски съвет, но не очаквам това да стане точно по някаква формула на паритет. Може би 1-2-3 министерства би било реалистичен вариант".