Делян Пеевски: Ще сезирам КЗК и КЗП заради поскъпването на хранителни стоки

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
08:10 / 11.02.2025
996
Хората очакват от държавата и политиците спешна намеса, която да спре ескалацията на цените на основните хранителни стоки. Ежедневно българите се изправят пред предизвикателството да посрещат нуждите на семействата и децата си с тревога и това води до нагнетяване на напрежението в обществото. Затова са необходими незабавни и обединени действия от политиците и всички власти за пресичане на галопиращите цени на храните. ДПС-НОВО НАЧАЛО ангажира с предприемането на всички действия, които да доведат до нормализация на пазара на хранителни стоки и ще успокоят хората. Това се казва в официална позиция на лидера на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски, изпратена до медиите.

От "Фокус" публикуваме останалия текст без редакторска намеса:

"Като лидер на ДПС и ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО днес ще сезирам Комисия за защита на потребителите и Комисия за защита на конкуренцията, с настояване регулаторите да предприемат незабавни действия по установяване на причините за рязкото поскъпване на цените на основните хранителни стоки.

Очаквам комисиите да предприемат необходимите действия, които са в правомощията им на регулатори, за установяване дали ескалиращото поскъпване на храните е необосновано, т.е. дали не се дължи на спекула, нелоялни търговски практики или картелни споразумения между търговците и веригите, в ущърб на интересите на потребителите.

КЗК и КЗП не трябва да чакат приемането на спешни промени в законите, тъй като и в момента те имат правомощия за да защитят потребителите и почтените пазарни принципи.

Комисиите следва да предприемат проверки и действия, съгласно правомощията си и ако се установи, че осезателното повишаване на цените на хранителните стоки се дължи на желание за постигане на спекулативна печалба на гърба на хората, следва да бъдат предприети възможните мерки за стопирането на ръста на цените и санкциониране на нарушителите.

Държавата има достатъчно инструменти, за да осигури нормален и достоен живот на хората, стига да се намери политическата воля, а не да се преследват чужди или частно-партийни интереси."

Виж коментарите (0)

Още по темата (600):
15.04.2025 Шефката на КЗП Мария Филипова: Има разминавания между обявените цени на етикети и брошури, и цените, които плащат българите на касите!
03.04.2025 Цени на пазара: Връзка лук и по килограм домати и картофи – 40 лева
01.04.2025 Животновъдите: Браншът е системно "мачкан" от прекупвачите
29.03.2025 Пчелари: Държавата е тази, която трябва да се погрижи за оцеляването на
сектора
29.03.2025 Производители казаха какво оскъпява българското сирене
29.03.2025 Продавач: Една маруля, връзка магданоз, репички, 1 връзка пресен лук и 1 краставица ви излиза около 7 лева - за една салата
Още новини от Национални новини:
Извънредна кампания на ГИТ в строителния сектор изваде наяве фрап...
Съдбата на правителството се решава в 14:30 утре, ДПС на Доган ще...
Правосъдният министър: Съдебен изпълнител е поискал от баба Янка ...
Борисов обясни защо изчакват с продажбата на реакторите от АЕЦ "Б...
Бойко Борисов за излизането на АПС от мнозинството: Целите са тол...
Правителството с важно решение за хората с трайни увреждания


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).