"Демократична България": Заводът на ГЕРБ за горене на боклуци в София катастрофира
Мегапроектът на ГЕРБ за строеж на завод за изгаряне на отпадъци в центъра на София се провали, след като обществената поръчка за изграждане на инсинератора беше прекратена. "Топлофикация София" публикува решение за прекратяване на процедурата в сряда вечерта като логичен завършек на многократни обжалвания и съдебни дела, след като накрая остана само един допустим кандидат.
"От "Демократична България" отдавна предупреждавахме, че изграждането на Завод за изгаряне на отпадъци в центъра на София е вреден и ненужен проект. И вече имаме доказателство за провала на това недоразумение, яростно защитавано от ГЕРБ-СДС", коментира Бойко Димитров, общински съветник и член на ръководството на "Да, България", съобщиха от пресцентъра на партията.
Ето текста към цялата позиция:
Процедурата дава възможност за обжалване на решението на "Топлофикация", но това ще забави още процеса и ще означава 100% загуба на европейското финансиране. А липсата на финансиране означава също край на изгарянето на боклук на 2 км от центъра на София.
Още през 2018 г. "Демократична България" инициира подписка за местен референдум, но предходният общински съвет я игнорира. След това Общинските съветници на ДБ предложиха друг референдум, в който гражданите да решат дали искат да горят боклуците си и после да ги дишат. ГЕРБ-СДС отново отхвърлиха предложението.
Още при възлагането на обществената поръчка през 2021 г. “Демократична България" посочи, че тя е обречена поради грешки в нея, както се и случи. Комисията избра за изпълнител обединение около "Микс констракшън", в което участват освен българската компания, така и турска, и три китайски. След обжалване Върховният административен съд постанови, че това обединение не отговаря на критериите, които се изискват от кандидатите. Съответно остана само един допустим участник- Богомил Манчев и сина му през фирмата им "Джи Си Ар".
"Упорството на ГЕРБ-СДС да защитават този провален проект доведе до 6 пропилени години за града ни и загуба на огромен финансов ресурс. Към сметката добавяме още 300 млн. лв., с които София построи другия завод за производство на RDF и стотиците милиони, които плащаме на няколко добре познати играча в обществените поръчки, за да извозват боклука ни. Тези изхвърлени на вятъра средства трябваше да използваме за промяна на целия процес по сметосъбирането и можехме отдавна да сме започнали да разделяме, преработваме и използваме отпадъците като суровина, вместо да ги горим в циментовите заводи или да ги зариваме в сметищата на Враждебна и Челопечене", коментира Симеон Ставрев