Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Депутати готвят "здравословен" закон за енергийните напитки и децата
Автор: Екип Varna24.bg 19:27 / 11.04.2024Коментари (0)1361
©
Продажбата на енергийни напитки на деца до 18-годишна възраст да бъде забранена. Това предвиждат промени в Закона за здравето, внесени от депутати от ПП-ДБ и ГЕРБ в парламента. Депутатите предлагат продажбата на енергийните напитки да е забранена наравно с тази на алкохол, цигари и други тютюневи изделия. Включително енергийни напитки да не се продават в магазините около детски градини и училища.

Консумацията на кофеинови енергийни напитки сред подрастващите е свързана с редица рискове за здравето, включително интоксикация с кофеин, затлъстяване и кариеси на зъбите. Освен това причиняват нернвост, замаяност, затруднена концентрация, безсъние, дехидратация и ускорен сърдечен ритъм. Сред най-опасните ефекти при предозиране с тях могат да бъдат сърдечно-съдови проблеми, гърчове и инсулти.

Именно тези рискове са мотивирали депутатите да внесат предложението за забрана продажбата на енергийни напитки на деца. Това не е първият законодателен опит у нас да се забрани продажбата на енергийни напитки на деца, но предишните пропаднаха по различни причини.

Проблемът на подобни забрани е, че те масово не се спазват, а здравните инспектори, ангажирани с контрола им, са твърде малко, за да следят стриктно за спазването им, пише mediapool.bg  . По тази причина и сега българските ученици се нареждат на водещо място по консумация на цигари и алкохол в ЕС, въпреки че продажбата им се води забранена. 82% от българските ученици са употребявали алкохол поне веднъж, а 42% са имали поне един епизод на тежко пиене на месечна база.

При 15-годишните делът на пушачите достига до 26% при момчетата и 38% от момичета. Голям е и процентът на българските ученици, които пушат електронни цигари – 40% са пробвали поне веднъж.

По-старо проучване от края на 2010 г. на Националния център по обществено здраве и анализи за храненето на учениците от 1 до 12-ти клас в България показва, че значителна част от децата, особено момчетата над 10 годишна възраст консумират често и значителни количества енергийни напитки.

От децата от 1-ви до 4-ти клас 5.7% консумират 5 пъти и по-често енергийни напитки, като 4.7% от момчетата на тази възраст пият повече от веднъж дневно енергийни напитки. Децата в 5-7 клас имат по-голяма честота на консумация - 19% от тях пият 5 пъти и повече седмично енергийни напитки, а децата в гимназиалния курс са с най-висока честота на употреба на тези напитки - 20.8%.

Особено голяма е консумацията в тази възраст при момчетата – 24.5% от изследваните ученици консумират повече от 5 пъти седмично енергийни напитки, а 9.1% от тях пият такива напитки повече от веднъж дневно.

Тези данни очертават, че проблемът със свръхупотребата на енергийни напитки от децата в България е сериозен и са база за предприемане на допълнителни регулаторни мерки за намаляване на възможните рискове за здравето на децата, свързани с ‘енергийните" напитки, бонбони и други храни.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Хороскоп за деня
ЦСКА-София в Първа Лига сезон 2024/25
Бюджет 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре (501) 15%
Добре, но можеше и по-добре (457) 14%
Не се справи (641) 19%
Пълна трагедия (1772) 53%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: