"Ако не се увеличи "Гражданска отговорност“, неминуемо ще се стигне до фалити на застрахователи". Това заяви председателят на бюджетната комисия в НС
Менда Стоянова по време на заседание на две парламентарни комисии - по бюджет и финанси и по правни въпроси. Обсъдени бяха постъпили предложения за промени в Кодекса за застраховането.
"През последните дни много се изписа и изговори по отношение на промените и поскъпването на "Гражданска отговорност“. Предложенията не са написани от мен, а от работна група. Трябва да се отбележат и няколко цифри. Българската премия за "Гражданска отговорност“ в сравнение с ЕС е една от най-ниските - 200 лева при средна за Европа 227 евро. Освен това и броят на загиналите при пътни инциденти е близо два пъти повече в сравнение със статистиката в Общността. У нас се изплащат предимно застраховки за неимуществени вреди. В ЕС повече се плащат за имуществени“, посочи Стоянова и цитира данни на КФН, според които за миналата година са изплатени застраховки за неимуществени вреди в размер на 118 000 лева.
"На този фон през юли се появи тълкувателното решение на ВКС, което разшири кръга от роднините, които могат да предявят претенции за обезщетение. За периода от юли до момента са заведени над 300 нови дела за претенции по стари инциденти", посочи Стоянова. "Простата сметка показва, че е необходим сериозен ресурс, който трябва да разполагат застрахователите. И тази сума ще става с всяка изминала година все по-голяма. Това решение на ВКС ще засегне над 3 млн. шофьори. Има и вариант да не се увеличи "Гражданска отговорност“, но фалитите са неизбежни.
Фалитите по веригата ще се отрази и на Гаранционния фонд,който не е ясно дали ще може да поеме тази лавина от искове. По предварителни данни ще са необходими нови 200-300 млн. лева в бюджета на Фонда“, предупреди
Менда Стоянова. В последните дни концепцията "бонус-малус" за "Гражданска отговорност" стана почти скандална, след като стана ясно, че кола с лоша биография може да натовари нищо неподозиращи изрядни шофьори с големи плащания.