Цветан Василев, български банкер, получава тази новина във вторник вечерта миналата седмица на своя мобилен телефон. По това време Василев е по бизнес във Виена и остава там. Смъртната заплаха идва от неговия бивш бизнес партньор Делян Пеевски - така твърди Василев.
Това е началото на статия, публикувана днес в австрийския авторитетен вестник "Дер Щандарт".
В материала на Маркус Бернат, озаглавен "Смъртни заплахи в скандал между български олигарси", се твърди, че войната между Пеевски и Василев е преминала в преки заплахи за живота на банкера, довели до конкретни действия от страна на службите. Статията излиза в австрийската преса почти седмица, след като съдът освободи задържаните за "убийството на Пеевски", за чийто поръчител се спрягаше Цветан Василев.
Случаят с ликвидирането на депутата се превърна в изключително нелеп няколко дни след това, когато лично главният прокурор Цацаров призна, че обвинението е допуснало грешка.
Любопитна подробност е, че Цветан Василев има практиката да използва австрийското издание като трибуна за коментар на политическата и икономическата ситуация в България. В пространно интервю от 25 март 2013 година той обвини президента Росен Плевнелиев в защита на корпоративни интереси, свързани с кръга "Капитал". Само преди два дни вестникът публикува коментар на същия автор за мащабите на борбата за власт в България, засегнали банката на Василев. Журналистът поставя в основата на случващото се "развода" между дългогодишните бизнес партньори.
Според австрийското издание заплахата, отправена към Василев. не е първата.
На 22 май тази година Василев получава телефонно обаждане, отново в хотела си във Виена, в което се твърди, че "Пеевски търси убиец, чието име е известно". Уточнява се, че бившият бизнес партньор плаща пет милиона долара за поръчка за убийството на Василев, пише "Дер Щандарт" с уточнението, че информацията не е потвърдена от криминалната служба.
Според автора на материала Василев се обръща към криминалната служба във Виена за разследване. След втората заплаха чрез смс властите трябва да се активизират, коментира вестника.
Според неофициална информация на вестника отдел "Трети" на криминалната служба, които разследва организирана и обща престъпност, миналия петък е изпратил запитване до българската прокуратура с искане за задържането на Делян Пеевски.
В българската прокуратура няма постъпило искане от австрийската полиция за задържане на Делян Пеевски. Такова искане може да бъде отправено до МВР, а по адресна регистрация на лицето може да бъде отправено искане и до Софийски градски съд, уточни пред БГНЕС Малина Александрова, директор Дирекция "Публична дейност" на главна прокуратура. По-късно и от МВР и СГС отрекоха подобна информация да е постъпвала при тях.
Изданието коментира, че Виена се превръща в гореща точка на войната между двамата големи предприемачи. Уточнява се, че война е за необслужвани шестцифрени кредити, за газовия проект "Южен поток", за независимостта на българската съдебна система и за поведението на българското правителство по обществени поръчки и приватизационни процедури, свързани с двамата играчи.
Десет години партньори
Десет години Пеевски и Василев са партньори. В проекта "Южен поток" те включват своя строителна компания и получават на 27 май поръчката и точно тогава Пеевски вероятно получава контрол върху частта на Василев.
"Бях сляп, сега плащам цената", казва Василев. Миналия петък неговата КТБ бе поставена под надзор на БНБ, медийна кампания на вестници, които принадлежат на майката на Пеевски Ирена Кръстева, и разследвания на прокуратурата започнаха. Днес започват разговори за нов ред в банката чрез малките участници в нея. Финансовите задължения са около 750 милиона евро. Василев е на прицела на неправителствени организации и медии в България заради огромното му участие от винарския до телекомуникационния бизнес, от бензиностанции до строителство. Държавните енергийни предприятия са негови кредитни длъжници, докато правителството не ограничи процента на държавните пари в банката му, пише изданието.
За кратко шеф на ДАНС
Пеевски за кратко беше избран за шеф на ДАНС през юни 2013 година и това предизвика протести срещу правителството, които продължиха повече от половин година. Депутатът и бивш магистрат е известен с това, че има влияние върху правосъдната система, което се прехвърли и върху медии.
Пеевски твърди, че Василев също е организирал срещу него опит за убийство. Трима заподозрени за атентата бяха задържани, но след това пуснати без мярка за неотклонение.