Диана Ковачева: Застраховката за градския транспорт върви със закупуването на картата, а не с валидирането й
Застраховката за градския транспорт върви със закупуването на картата, а не с валидирането й. Такова мнение изрази омбудсманът на България Диана Ковачева.
"Глобата от 3 лв. абсолютно трябва да отпадне. Радвам се, че председателят на Общинския съвет чу хората и няма да има глоба. Вие вече сте си платили картата и сте редовен пътник. Това валидиране служи само за статистика на общината. Не е редно да бъдат затруднявани хората, особено тези с увреждания", каза тя.
Жалбите за промените в градския транспорт са започнали още от юли 2022 г., коментира Ковачева.
"Талоните с билети за 10 пътувания бяха много удобни за хората, които не ползват често градски транспорт. Няма и карта за 1 линия. Това означава, че ако ползвате само трамвай 7, ще трябва да си купите карта за цялата мрежа. Тоест, ще платите за услуга, която не ползвате. Идеята е да свалим хората от колите, но едва ли ще стане така", твърди омбудсманът пред NOVA.
Ковачева разказа, че много хора се оплакват от това, че когато си валидират картата за градския транспорт и тя е сложена в едно портмоне с банковата им карта, системата тегли допълнително по 1,60 лв. Оплаквания има и за това, че няма достатъчно пунктове за закупуване на билети.
Диана Ковачева коментира и новите правила при издаване на ТЕЛК решения. Тя предложи, когато навреме си си подал документите за изтичащо ТЕЛК-ово решение, то да важи до издаването на новото.
"Забавянето е около 5-6 месеца - период, в който хората не получават инвалидна пенсия, губят възможността за асистент и за безплатни лекарства", обясни омбудсманът.
Относно темата за винетките тя обясни, че идеята е в 3-дневен срок да бъдеш уведомен, ако има нарушение от типа на това в село Пролеша.