Диетолог каза кои са храните, които увреждат мозъчните функции

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
17:07 / 20.11.2022
1391
Диетологът и ендокринолог Наталия Лазуренко смята, че алкохолът, трансмазнините, пържените и сладките храни влошават мозъчната функция. Пред радио "Москва 24" тя обясни, че алкохолните напитки имат токсичен ефект и влияят негативно на централната нервна система. Алкохолът също намалява активността на невроните, провокира влошаване на настроението и депресия, каза тя.

Лазуренко съветва да се изключат от диетата трансмазнините и преварените храни. Според нея, поради токсичните продукти, човек получава по-малко храна, тъй като те се "отлагат по стените на кръвоносните съдове", в резултат на което хранителните вещества не могат да си проправят път към отдалечени зони на организма.

Вредни за мозъка са и захарта, сладкишите и хлябът от бяло брашно. Диетоложката обясни, че тези продукти задействат процеса на гликиране в организма, в резултат на което се получава "захаризиране на биомолекулите". "Продуктите на гликиране създават така наречените кръстосани връзки в нашето тяло в определени структури, които блокират преноса на хранителни вещества и нервни импулси и мозъкът буквално започва да умира“, каза тя.

Гликацията е процес, при който има свързване на захар с протеин или мазнина в отсъствието на ензим, който да контролира тази реакция. Той нарушава функциите на молекулите в организма ни и уврежда колагена на кръвоносните съдове, като така ни прави по-предразположени към хормонални смущения, сърдечно-съдови, мозъчни и други заболявания.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Левон Хампарцумян: Кой ще плаща за 150 000, които днес нито учат,...
Доц. Ангел Кунчев: Задължително носете шапка, блуза с дълъг ръкав...
Милен Керемедчиев: Доналд Тръмп-младши не желае да има никакви по...
Иван Демерджиев: Знам много неща и те ще стигнат до българските г...
ВКС гледа делото за промените в ръководството на ДПС
БНБ пуска нова монета


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).