Димитър Гърдев: България има шанс за военни инициативи в рамките на ЕС и НАТО, независимо дали има служебно или редовно правителство
Защо от ЕС ни препоръчват да се запасяваме с храна за три дни? Гост в студието е Димитър Гърдев, дипломат и бивш председател на Комисията по външна политика.
Светът навлезе в един много застъпен техногенен период и техногенните катастрофи са доста често явление. Промяната в климата, зачистилите природни бедствия, както и отминалата пандемия и наличието на най-голямата война, която се води на територията на европейския континент след Втората световна война – всичко това е заложено в предвидливата политика на ЕК гражданите на Европа да имат готовност, ако се случат непредвидени обстоятелства. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ дипломатът и бивш председател на Комисията по външна политика Димитър Гърдев.
Предложението хората да се запасят със стоки за 3 дни е поредната мярка след решението на Еврокомисията за осъвременяване на лекарствените запаси, както и преизпълнените планове за запасяване с газ и с петролни продукти на страните членки. "Много са сериозни въпросите, свързани със сигурността в Европа, и затова смятам, че тези мерки на Европейската комисия са свързани по-скоро с едно презастраховане, което е необходимо.“
Процесите за обособяването общата европейска отбрана са в развитие и дори самата заявка на Урсула фон дер Лайен е за една нова Еврокомисия, която трябва да бъде повече геополитическа, "което категорично ни води към конкретни решения, свързани с това Европа да бъде фактор в стратегическата сигурност на континента,“ посочи дипломата и добави, че и в Лисабонския договор е заложена развитието на европейска отбрана.
"Всяка една държава, която влязла в Европейския съюз се задължава да приеме еврото когато е готова, но да участва задължително в изграждането на общата европейска отбрана. Не на евроармия, както нямаме армия на НАТО, а имаме армия на странните членки. Така този процес се развива в т.нар. постоянно структурирано партньорство, в което и България участва от 2017 година,“ обясни той и допълни, че с идването на Доналд Тръмп на власт в САЩ Тръмп Европа ще получи възможност за една по-голяма стратегическа автономия.
България обаче има големи шансове да участва в интеграционните проекти на ЕС за тази обща европейска отбрана, насочена към защита на оръжейния пазар в Европа, като българските фирми имат възможност да влязат в най-високотехнологичните лаборатории. "България също притежава много сериозен капацитет във военно-промишления комплекс и България трябва да се пребори за тези проекти, защото имаме вече изградената база. Много сериозно и практично трябва да погледнем към тези нови възможности,“ категоричен е Димитър Гърдев.