Дипломат: Всички играчи във войната в Украйна са в преходен период
Кремъл е абсолютно наясно, че те не водят преговори само със Зеленски. Всички играчи във войната се намират в преходен период заради смяната на властта в САЩ. Това каза дипломатът и международен анализатор Димитър Гърдев в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.
Украинският президент е поставен в същата позиция, защото на него му е ясно, че без подкрепата на Вашингтон неговата позиция изобщо не тежи, допълни дипломатът. Затова за Зеленски е важно да сондира каква помощ може да очаква и от двамата кандидати за президент. Той иска повече финансиране, повече оръжие и разрешаване от страна на САЩ на нанасяне на удари с новите системи за поражение в дълбочина по руските градове.
Отговорът на Владимир Путин на поредната визита на украинския президент в САЩ идва през Песков и Лавров – ескалация на бойните действия с преки заплахи към другите държави. "Държавите, които ще разрешат използване на оръжие за удари на руска територия, ще се считат за пряко замесени в конфликта“, поясни Гърдев.
Настъплението на Киев в Курска област несъмнено е дало повече самочувствие на Зеленски, отбеляза Гърдев. "В медиен план това беше наистина много голяма победа, защото веднага се зададе един основателен въпрос – защо на третата година от войната боевете не се водят по улиците на Киев, а на руска територия. Вече един месец това настъпление не може да бъде неутрализирано и да бъдат изтласкани украинските сили. Това ще продължава да бъде много сериозен фактор и в медиен, и във вътрешнополитически план, но и в преговорния процес“, смята дипломатът.
Според него ще се стигне до втора международна конференция за Украйна, на която Киев ще приеме да бъде поканена и Русия. Това вече би означавало стартиране на реални преговори. "Няма как, когато едната държава не участва в тези преговори, да очакваме резултат“, отбеляза той.
Войната в Украйна изцяло е променила и стратегията за отбрана на Европейския съюз, посочи Димитър Гърдев. Общата европейска отбрана във формата на постоянно структурирано партньорство е механизъм, заложен в Договора за Европейския съюз от Лисабон, обясни той. "Всяка една държава, която е приела Договора за Европейския съюз, се е задължила да направи две неща – да приеме еврото, когато е готова, и да участва в Механизма за обща европейска отбрана. До момента този Механизъм беше категорично блокиран от Великобритания. След напускането й този Механизъм започна да получава своя истински живот. Войната в Украйна вече показа, че Европа трябва да има своята стратегическа автономност“, посочи дипломатът и международен анализатор.