Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Длъжници прехвърлят жилища на близки и роднини, за да спасят имотите си
Автор: Екип Varna24.bg 10:32 / 06.10.2012Коментари (4)966
© Varna24.bg
Длъжниците стават все по-изобретателни в опитите си да избегнат удовлетворяване претенциите на кредиторите. Едни от тях прехвърлят имотите си на близки и роднини, а други лъжат, че получават минимална работна заплата. Това показа проверка сред колекторските агенции.

Нередовните платци прехвърляли жилища и ниви на свои роднини и близки хора, за да не бъде имуществото им отнето от кредиторите. Обикновено това бил по-лесният начин длъжниците да се освободят от собствеността, която има риск да загубят. Опитите имуществото да бъде продадено свободно на пазара трудно можело да завършат с успех заради продължаващата криза в имотния бранш и липсата на достатъчно сделки.

Проблемът с прехвърляне на активи бил най-сериозен при междуфирмените дългове, разказват адвокати. Имало редица случаи, при които кредиторът се оказвал пред "кухи" компании без никакво имущество и събирането на вземанията се оказвало почти невъзможно.

По принцип законът забранява на длъжника да се разпорежда с имота по такъв начин и с действията си да уврежда кредитора, коментира Мартин Деспов от Агенцията за събиране на вземания. По думите му в такива случаи кредиторът може да започне съдебно производство за отмяна на прехвърлянето. Обикновено обаче тази процедура била много дълга и затова рядко засегнатите лица тръгвали по този път.

Междувременно Райна Миткова-Тодорова, управител на "ЕОС Матрикс", разказа за друг трик, чрез който нередовните платци все по-често се опитвали да се укрият от кредиторите. С помощта на своите работодатели те лъжели за това на каква заплата се осигуряват. Например при проверка в Националния осигурителен институт (НОИ) единия месец дадено лице се осигурявало на 1000 лв., а следващия - на минимална работна заплата, обясни Миткова-Тодорова. Това на практика ставало след уговорка между служителя и неговия шеф.

По думите на Миткова-Тодорова обаче това създавало сериозни проблеми на кредиторите, защото така на практика не можело да се наложи запор на заплатата на съответния длъжник. Причината е, че по закон нередовният платец трябва да разполага с определени средства, които да му осигурят минимален стандарт на живот.

В такива случаи колекторските фирми уведомявали Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда", защото подобни действия представляват директно преминаване в сивата икономика.

Източник: в. "Монитор"









Зареждане! Моля, изчакайте ...
+4
 
 
Закона не може да ми забрани да се разпореждам с имота си, ако същия не е обезпечение по кредита, т.е. ипотека.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Проблеми с боклука във Варна
България се отказва от дерогацията за внос на руски петрол
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Избор на български еврокомисар
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: