Българската православна църква отдава почит на Свети Климент Охридски - средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го смята за един от светите Седмочисленици.
Свети Климент Охридски е един от най-значимите автори на старобългарски език, той пише жития, похвални слова, църковни химни, превежда църковни текстове. В науката се посочват от 15 до 50 негови съчинения. В "Краткото житие" се казва, че той "измислил и други форми на буквите за по-голяма яснота от ония, които изнамерил мъдрият Кирил". Затова обикновено се смята, че той въвежда и кирилицата, макар че е по-вероятно тя да се развива постепенно под силно византийско влияние в Преславската книжовна школа в началото на 10 век.
Изображения на св. Климент се срещат от началото на XIV век на икони и стенописи. Съществуват много народни легенди за Климент Охридски и многобройни научни публикации.
Първият съвременен университет в България - Софийският университет "Свети Климент Охридски", е наречен на негово име при основаването му през 1888 г.