Днес е Зимният Симеон

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
11:29 / 03.02.2012
1464
Днес християнската църква почита Свети Симеон Богоприемец, който пръв поел в ръцете си Младенеца и го въвел в Божия храм. На този ден празнуват всички с името (имената) Симеон, Симеона, Симон, Симона, Симо, Сима, Симана, Мона.

Българите познават този празник като третия, последен ден от Трифонците и го наричат "Стар" или "Зимен Симеон", "Симеон бележник", "Шимион". Мястото в календара на този празник, както на трите Трифунци, е гранично-преходно време в природния и аграрния цикъл.

Повсеместна сред българите е представата за Зимния Симеон като един от най-тежките, най-лошите дни в годината - "хаталия, "нишанлия" ден. Бременните и младите жени трябва да спазват забрана - да не работят и особено да не режат или дупчат с нож, ножица, секира, игла каквото и да било, дори хляб, дърва за огрев или конци за шиене. Спазва се отново строго полово табу. Този комплекс от забрани почива на вярването, че новородените ще бъдат "симьосани", т.е. ще се родят белязани с някакъв недъг.

В Пловдивско на този ден майките изпичат и раздават питки с мед, за да държат далеч от децата си Баба Шарка. В Добричко пък стопанките "симьосват" смоците и гущерите - връзват на три кола по един парцал, подпират ги върху три главни и секат с брадва, като така символично посичат влечугите.

Сред нашия народ много е разпространено почитането на Трифунците в чест на вредни за дома, за хората и добитъка животни. От народното вярване, че през първите три дни на февруари "се бесуват" вълците, произлиза и наричането и почитането на тези дни като Вълчи празници, Вълчляци, Вучляци, Дзверини дни, Вълче погано.

През Вълчите празници се употребяват табуирани имена за вълците - наричат ги "двоица", "троица", "деветима души". Обредноста през тези дни включва и системи от забрани за женската домашна работа, които се осмислят като предпазващи мъжете и стадата от вълчи нападения. Така не се разрешава работа с вълна, особено за приготвяне на мъжко облекло.

Ако облече такава дреха, мъжът ще бъде изяден от вълците, а ако бъде погребан някой с нея, то "ще вампряса". Не трябва да се употребяват и остри сечива и предмети, особено от бременни, за да не се родят децата с "подрязани" пръсти. Не бива да се отварят ножици, за да не "се отварят устата на вълците". Не се решат хора и добитък, "за да не си точат вълците зъбите". Не трябва да се бърка в кацата с кисело зеле, "за да не точат лиги вълците". Не се пере, не се мие, за "да не се пенят на вълците устата". В навечерието на Вълчите празници се извършват някои задължителни обредни действия за предпазване от вълчата напаст.

Много популярни са практиките за "зашиване" и "завързване" устата на зверовете - бабите зашиват със затворени очи полите на ризата си, стопанките затварят вратите и обявяват, че "затварят устата на вълците", мажат говежда тор над огнището, като така "лепят" устата и очите на вълците.

Източник: в. "Стандарт"


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Добра новина за шофьорите, преминаващи през буферния паркинг на "...
Прогнозата за неделя ще ви изненада
Простреляха полицай по време на лов, мъжът е починал
Притеснително видео: Акушерки се снимаха как танцуват и пеят с но...
След акция на полицията за опасни вейп устройства в София: Задърж...
Възрастните хора са притеснени за размера на пенсиите през януари...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).