Инфлацията през миналия месец е била 0,3% спрямо февруари и 1,7% спрямо март 2011 г., отчете националната статистика. Индексът на потребителските цени се е изменил от началото на годината с 1,4 на сто, а средната инфлация за изминалата година спрямо предходната възлиза на 3,4%.
Дни преди Великден българите се интересуват най-вече от сметката за празничната трапеза. От данните на Националния статистически институт става ясно, че храните и безалкохолните напитки са поскъпнали през март с 0,7%, а цените на алкохолните и тютюневи продукти остават на равнищата от февруари.
Най-голям скок през март отбелязват яйцата - с 24,4%. След като държавата ограничи дъмпинговия внос и реши да приложи европейските изисквания за условията в птицефермите, яйцата поскъпнаха. Българските яйца се оказаха по-скъпи от яйцата на френските и белгийските кокошки. След като достигнаха исторически рекорд у нас, яйцата поевтиняха седмица преди Великден. Цената на едро падна до 27 стотинки за бройка, но остава по-висока от миналата година.
Всеки, който ще си меси сам козунака, както посъветва земеделският министър Мирослав Найденов, трябва да знае, че брашното е поскъпнало с 1,8% през март. Повишението в цената му е повлияла и за поскъпване на масовия хляба тип "Добруджа", който се е продавал с 0,7% по-скъпо, отколкото през февруари. За радост промяната в цената на прясното мляко е символична - с 0,1% нагоре.
Поскъпнали са захарните и шоколадови изделия - с 0,8%, плодовите сокове, сиропи и нектари - с 1,3%. Поевтинели са обаче минералните води и безалкохолните напитки - с 1,2%, бирата - с 0,2%. За ранобудните и дежурните - статистиката отчита ръст от 0,7% в цените на кафето, чая и какаото.
Засега мистерия остава как гърците купуват агнешкото по-евтино от нас, но докато в България цената му се движи между 12 и 17 лева на килограм, в зависимост от вида и магазина, южните съседи могат да си го купят на промоция за 5,45 евро (10 - 11 лв/кг). Оказва се, че да си в криза преди празник не е толкова страшно, ако и търговците го вземат под внимание.
През март са намалели с 0,6% разходите за свободно време, развлечения и културен отдих. Сметките в ресторанти и хотели остават на равнището от миналия месец. Всички предпочели да отпразнуват Възкресение не в домашна атмосфера, а на някое по-интересно място се надяват, че тази тенденция се е запазила и през април.
И понеже автомобилите все още не движат с вода, ето как са се променили цените на колонката през март: масовият бензин А95Н е поскъпнал с 2,2%, а пропан-бутанът за АГУ-то с 0,7%. Дизеловото гориво обаче е паднало с 0,6%. В същото време междуселищният автобусен транспорт е поскъпнал с 1,2%.
Източник: bTV