Поисканата от МИЕТ справка от областните управители сочи, че броят на потенциално опасните обекти в страната е между 500 и 600. Проверките им вече започнаха. Във всички 28 области са сформирани екипи с участието на експерти от "Язовири и каскади", "Хидроелектроинвест" и ЕСО. При нужда те ще правят предписания на място за необходимите мерки, които да осигурят безопасна експлоатация на язовирите.
Ако не променим системата на управление и контрол на язовирите, скръбта ни за загиналите хора при бедствието в с. Бисер ще се окаже фалшива, коментира министър Трайков. Той апелира към кметовете да осигурят коректна и бърза информация за състоянието на водоемите в техните общини. Има множество малки язовири, строени преди години, които не отговарят на нормите за безопасност и не се водят в никакви регистри. Разчитаме на кметовете да изясним докрай ситуацията с тях, каза той.
Държавата поема лидерството чрез предписанията и контрола, но на местно ниво кметовете и областните управители трябва да си свършат работата с почистването на речните корита и тяхното укрепване, допълни още министър Трайков. По неговите думи оправданието "няма пари" не е уместно за ситуация, която застрашава човешкия живот. Дори с цената на временен дефицит в общинските бюджети, предписанията за обезопасяване на опасни водоеми трябва да бъдат изпълнени. Допълнителен въпрос е как впоследствие ще бъде покрит този дефицит.
Паралелно с проверките на място междуведомствена работна група от юристи на различни министерства изяснява необходимостта от промени в законодателството, които да гарантират безопасна и безаварийна експлоатация на язовирите.
Съоръженията на язовирните стени, стопанисвани от НЕК ЕАД, работят в пълна изправност, стана ясно по време на проверката днес. НЕК инвестира ежегодно между 10 и 12 млн. лева в поддръжка и ремонт на съоръженията.