До 15 000 лева безвъзмездна помощ на домакинство за соларни панели: Ето какви са условията за кандидатстване
Безвъзмездно с до 15 хил. лв. ще се финансира изграждането на слънчеви панели за отопление на домакинствата. Условието е досега жилището да се е отоплявало на печка с дърва и въглища, котел или др. вид неефективен източник. Домакинствата ще доплащат 30% от стойността на проекта, предаде БТВ.
На 100% ще се финансират проектите за соларни бойлери. Там стойността на безвъзмездната помощ е до 1960 лв.
За стимулиране на ползването на ВЕИ за лични нужди, домакинствата ще имат достъп до общо 59 840 000 лв.
Ще се финансират само фотоволтаични системи с мощност до 10 кВт. Проектите с по-голяма мощност ще бъдат отхвърляни директно.
Предвижда се средствата по процедурата за възобновяема енергия на домакинствата да тръгнат на 1 февруари.
Финансовите средства няма да се предоставят авансово, т.е. домакинствата ще трябва да платят сами инвестицията във фотоволтаична система за лично ползване, а след това да кандидатстват за възстановяване на платените средства.
Така домакинствата трябва да организират дейностите по изграждането на соларната инсталация, да ги платят и след това да представят документи за всеки разход.
Класирането ще се осъществява по различни критерии – от това колко хора ще се ползва инсталираното ВЕИ и т.н. В случай, че кандидатите събират еднакъв брой точки, по-напред ще се класира кандидатствалият по-рано.
В случай, че се установят недопустими разходи по изграждането на системата, средствата за тях няма да се възстановяват.
Ще може да се кандидатства за системи изградени след 7 юни 2022 г. до подаване на предложението, както и дейности, които ще започнат след сключване на договор за финансиране.
Енергията ще трябва да се ползва само за лични нужди, без да се продава. А собственикът е длъжен да поддържа соларната система в срок от 3 години. През това време той трябва да съхранява всички финансови документи, както и да осигурява достъп за проверки от институциите, включително внезапни инспекции.
В проекта за правила, е записано, че в срок от 3 години от плащането към крайния получател, инвестицията се поддържа от него и съответно не се допуска: прекратяване на производството и потреблението на електрическа или топлинна енергия и съхранението на електрическа енергия (ако е приложимо), преотстъпване или отдаване под наем на трети лица на системата.
В случай, че собственикът на имота го продаде, то новият собственик трябва да се съгласи и да подпише договор, който го задължава да изпълнява условията по договора за остатъка от срока до 3 години.