Създадено бе управление, което не е оптималният вариант за нито една от участващите в него страни, но може би оптималният вариант за ситуацията в България. Това състояние дава възможност на един или друг играч да използва присъствието или отсъствието си в управлението, за да се позиционира за евентуални следващи избори. Кога ще са те към момента не е много ясно. Поне до европейските избори управлението ще бъде относително стабилно, може би ще има и хоризонт след тях. Това коментира в предаването
"България, Европа и светът на фокус" на
Радио "Фокус" политологът доц. Даниел Смилов.
"Виждаме, че дори самите участници в управлението използват и нападки един срещу друг, и възможности да изявят себе си на фона на останалите. Това няма да изчезне", добави Смилов.
По думите му скандалът, който се произвежда между Пеевски и Радев няма да се развие в голяма полза за председателя на ПГ на ДПС: "Това не означава, че президентът ще бъде в много силна позиция, той ще използва тази слабост.
Румен Радев не остава длъжен. Критикува управлението кажи-речи за всичко, но и много неща сякаш не забелязва, говори все едно, че държавата е попаднала в някаква криза, което на практика не е вярно".
Политологът изтъкна, че президентът Радев има амбиции да остане в политиката:
"И това може да стане със създаването на някаква политическа партия или включването му в някоя от съществуващите. Той опита на няколко пъти да прокарва свои интереси чрез други партии. Не беше съвсем успешно това. Опитът му се оказа болезнен в някакъв смисъл, затова може би се е насочил към изграждане на проект, в който той да има повече контрол. Но все пак, ако той ще изкара пълния си мандат, това са три години, в които президентът не може сериозно да се занимава с партийно строителство, ако го направи, ще бъде на границата на Конституцията. Дори по-скоро отвъд тази граница и ще бъде уязвим за отстраняване от поста си".