Доц. Даниел Смилов: Парламентарното мнозинство има голяма задача, свързана е с негативни практики от миналото
През 2023 година беше поставено началото на реална реформа чрез извършените конституционни промени. Тепърва трябва да бъдат изработени съдебни закони, които да отговарят на новия конституционен модел и тепърва трябва да бъдат избрани и хората. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" доц. Даниел Смилов, политолог и програмен директор на Центърa за либерални стратегии.
"Голямата задача на парламентарното мнозинство е да покаже, че ще скъса с някои от негативните практики от миналото, когато във висши органи на съдебната власт или регулатори се изпращат по-скоро лоялисти – хора, които преследват партийна логика, а не хора, които защитават обществения интерес", отбеляза Смилов.
Според политолога за някои от партиите, които участват в управлението, като ГЕРБ и ДПС, продължава да има корупционни съмнения: "Част от лидерите им са в списъка "Магнитски“ и прочие. Очевидно тая ротационна формула не е най-добрият формат, в който тия съмнение да се изчистят. Сега надеждата е, че с конституционната реформа ще бъде рестартирана съдебната система, но да видим какво ще стане".
На въпрос, свързан с настоящите демократични политически процеси, на които ставаме свидетели у нас, Смилов отговори: "Това, което се случва, е краят на един дълъг период, в който не можеше в България да се сформира устойчиво правителство. Не че това, което има в момента, е особено устойчиво, не че то се харесва от участниците в него, те си остават до голяма степен опоненти, но все пак видяхме, че за 7-8 месеца с наличието на все пак стабилно парламентарно мнозинство много неща могат да се свършат, и то важни за страната, включително конституционни реформи, два бюджета бяха приети. И всичко това ми струва, че носи позитиви и във вътрешнополитически, и във външнополитически план и неслучайно годината завършили с добрата новина около Шенген", отбеляза политологът.