Доц. Христо Орманджиев: Доста сериозна работа предстои за Конституционния съд

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
20:07 / 15.11.2024
946
Проблемът с т.нар. "блокаж“ в избора на председател на Народното събрание се случва на първо място заради това, че няма разговор между самите политически сили. Изборът на председател на Народното събрание се превръща в един препъни камък и в резултат на конституционните промени, и в резултат на невъзможността народните представители да говорят нормално по естествените политически теми, като избор на председател на Народно събрание и избор на правителство.Това каза конституционалистът доц. Христо Орманджиев в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Абсурдно е първото заседание да продължава на практика три заседания. Формално имаме вече три заседания и е на път и следващо другата седмица, но това е позволено от Конституцията и също се нарича "първо заседание“ поради факта, че трябва да се изберат председател на парламента и заместниците му в първо заседание, обясни той: "Мислите на народните представители трябва да бъдат насочени в посока избор на редовно правителство, защото ние влизаме в един сериал, който е прекалено дълъг.“

Относно сезирането на Конституционния съд от "Възраждане“ и "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ по отношение промените в Конституцията свързани с избора на служебен кабинет, експертът изрази съмнение, че ще се стигне до мнозинство, което да доведе до отмяна на тези разпоредби от декември 2023 година, т.е. до обявяването им за противоконституционни.

"Идеята, която е заложена още в 1991 година при уредбата на служебното правителство, е то да бъде назначавано от равноотдалечена власт, т.е. от фигура, различна от политическата ангажираност. Безспорно президентът е фигурата, която е най-политически неангажирана, най-равноотдалечена. Редакцията от 1991 година е мислена от учредителите на държавата и това е една удачна разпоредба. И има резон да се направи една такава ревизия от Конституционния съд,“ обясни той.

Доста сериозна работа предстои за Конституционния съд и относно жалбите за частичното касиране на изборите, тъй като тя е свързана с проверка на резултатите в различни секции. По думите му пълното касиране на изборите много трудно ще се случи, защото трябва да се открие един или няколко съществени порока на изборния процес. А това е трудно осъществимо, защото трябва да се направи проверка на резултатите в повечето секции.

"Частичното касиране е възможно. Тук проверката ще бъде направена в конкретни секции, които са посочени от тези субекти, които са подали искането,“ каза той и добави, че проверката ще се осъществи от експертен екип, посочен по законовия ред.

Виж коментарите (0)

Още по темата (195):
21.11.2024 Председателят на Съюза на българските автомобилисти говори за войната на пътя и новите мерки
21.11.2024 Богдан Милчев за предложените промени в ЗДвП: Има обществен консенсус, че трябва да има средна скорост и цивилни патрули
21.11.2024 Проф. Пламен Киров: КС не е пожарна команда! Ще се наложи едно друго мнозинство да извърши седма конституционна поправка
21.11.2024 Социолог: Дилемата "не бива" и "не може" блокира парламента
21.11.2024 Вицепрезидентът: По ирония на съдбата промените в Конституцията се обърнаха срещу собствените си създатели
21.11.2024 От "Възраждане" казаха дали пак биха подкрепили Силви Кирилов
Още новини от Национални новини:
Майки пропищяха в социалната мрежа: Децата им са били заплашвани ...
Адвокат за промените в ЗДвП: Не е ключов размерът на наказанието,...
МВнР с важно предупреждение към пътуващите за Румъния
Социолог: Дилемата "не бива" и "не може" блокира парламента
Военна техника тръгва по републиканските пътища
По искане на президента Радев: Конституционният съд образува трет...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).