Отиваме към поредните осми предсрочни парламентарни избори. Очевидно е, че с тези политически партии и с тези лидери трудно може да се постигне нещо различно, защото начертаните червени линии остават. Това каза политологът Милен Любенов в предаването
"България, Европа и светът на фокус“ на
Радио "Фокус“.
Правителство винаги може да се състави, смята още политологът, но въпросът е това правителство да бъде устойчиво, реформаторско и с един дълъг хоризонт на работа. В рамките на този фрагментиран парламент според него такова е невъзможно, "още повече, че самото Народно събрание стартира с доста ниска легитимно с оглед на всичките тези съмнения за изборния процес, които и самите партии оспорват. Така че от една страна почти всички политически партии с изключение на няколко оспорват изборите от друга страна пък те търсят някакви форми за мнозинства което изглежда парадоксално.“
"Скоро няма да видим реални преговори на лидерско ниво с оглед възможността за излъчване на редовно правителство. Просто всеки държи на позицията си и не отстъпва от нея. Така че ГЕРБ трябва да даде отговор на въпроса какво правителство може да бъде излъчено. За съжаление всяка една от партиите говори на своите избиратели и втвърдява своите позиции с оглед нови предсрочни парламентарни избори,“ каза той и добави, че настояването за кабинет, който да бъде оглавен от
Бойко Борисов, изначално минира каквито и да е разговори, а възможности за мнозинства в парламента има достатъчно, включително и ГЕРБ да потърсят друго мнозинство, без участието на ПП-ДБ.
Според доц. Любенов политическият хаос не може да продължава вечно и ще се появят някакви нови играчи и това може да доведе до някаква промяна на партийната система. "Очевидно е, че по този начин с тези постоянни избори през няколко месеца, с тази фрагментация в парламента трудно може да се създаде нещо устойчиво, а и трудно биха се мотивирали избирателите да излязат и да гласуват.“
По думите му всичките битки за поста председател на Народното събрание изглеждат излишни, тъй като личи от начина на работа на народните представители, че те са решили да отидат на предсрочни избори. "Въпреки че Конституционният съд може много бързо да разреши казуса с конституционните промени за избор на служебен министър-председател, и само до края на годината да се озовем в съвсем различна ситуация, при която отново президентът да може да назначава служебен министър-председател,“ добави политологът доц. Милен Любенов.