Доц. Милен Любенов: Условията за намиране на консенсус и компромис между политическите партии не са налице
В някаква степен бях изненадан от кандидатурата на проф. Габровски, да, защото през последните няколко дни се излъчваха различни сигнали. Това каза в сутрешния блок "Добро утро, България“ на Радио "Фокус“ доц. Милен Любенов, преподавател в Катедра "Политология“ на СУ и бивш секретар по вътрешна политика в Президенството 2012-2017 г. "В някаква степен, в последния момент вчера беше представена тази кандидатура. А за да бъде успешна една кандидатура за министър-председател, преди това трябва да се предприемат редица стъпки, свързани с консултации с останалите политически партии, по отношение програми, приоритети, дори по отношение самата кандидатура.“
Времето е много кратко – за 7 дни няма как да се проведат истински разговори, смята Любенов. "Два месеца беше пропиляно време след парламентарните избори, в които 2 месеца стана ясно, че първият мандат на ГЕРБ няма да може да се реализира. А и самата партия не положи достатъчно усилия и разговори с партиите, които изглеждаха най-близки до тях“.
Условията за намиране на консенсус и компромис между политическите партии за съставяне на правителство не са налице, тъй като изградените разделителни линии остават, заяви Любенов. "А и видяхме какви промени в изборното законодателство направиха старите партии, което още повече изостри тона и води до невъзможност за съставяне на правителство“.
Кандидатът за министър-председател е важен, но по-важни са отношенията между партиите – кой го издига, защо го издига, защо го номинира. "Тези въпроси остават да висят в политическото пространство. Да, действително това е безспорен специалист. Но това, че е блестящ неврохирург, съвсем не означава, че би се справил с позицията на министър-председател. Въпросът тук е по-скоро как политическите партии в бъдеще могат да променят подхода и диалога помежду си, защото досега само виждаме декоративни намерения.“
Трудно е да се каже дали има координирани действия между ГЕРБ и президента или просто има съвпадение на тактики, защото очевидно се виждат някои общи линии на поведение още по време на предизборната кампания, допълни експертът.