Доц. Велизар Шаламанов: Предстои ни сериозна работа българското общество да разбере смисъла на членството ни в НАТО

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:36 / 20.10.2023
745
Една от очевидните причини за попълването на личния състав на Българската армия е демографската криза в България. Това каза в Аудиокаста на "Фокус" "Това е България" доц. Велизар Шаламанов, бивш министър на отбраната. "Втората причина е, че от 2007 г. ние имаме напълно професионална армия, напълно доброволна, т.е. нямаме наборни войници, което улесняваше по-рано попълването на необходимата численост. И на трето място, където виждам най-големите резерви, и където всъщност трябва да се търсят инициативи за решаване, е стимулирането на гражданите да се присъединят към армията, да се развиват в армията, да имат първа кариера в армията с възможност за втора и трета кариера в цивилния живот", добави доц. Шаламанов.

Според него, причина за инициатива за замяната на остарялата техника е липсата на амбиция да се освободим от тази остаряла техника, особено сега в контекста на войната в Украйна. Това вече го направиха другите страни. Това въпрос стои още от 2014 г.

"Той беше залегнал в Национална програма “България в НАТО и европейска програма 2020". И освен това ускорено освобождаване, защото без да се освободим никога няма да сме достатъчно амбициозни да допълним с нова техника. Новата техника изисква да има инвестиционна програма и инвестиционен фонд. Все още липсва инвестиционна програма и инвестиционен фонд, който да гарантира финансово осигуряване на тази инвестиционна програма", каза още Велизар Шаламанов.

А що се отнася до многонационалните формирования, по думите му, България е може би единствената страна, която не участва с бойни поделения в сили на НАТО в други страни.

"И всички си спомняме смешния механизъм, по който България прие многонационална батальонна бойна група с рамкова нация Италия. Имаше какви ли не наистина смешни изказвания в парламента. Но това означава, че ни предстои много сериозна работа българското общество да разбере смисъла на членството в НАТО, смисъла на чл. 5, смисъла на колективната отбрана, ползите от участие в многонационални сили, от разполагане на многонационални сили, така, че да няма такава съпротива в част от политическите партии и наистина и в част от обществото. Да е ясно, че това всъщност е в български интерес и това е уплътняване на членството ни в НАТО и в съответствие с нашата Конституция", добави бившият военен министър.

Според него, това, което наистина е необходимо, е да се каже, че Националната отбранителна стратегия предвижда в България да има до две бригади многонационални сили, изграждане на многонационален дивизионен щаб, изграждане на съвместно командване на силите за специални операции в Югоизточна Европа, поддържане на възможност за многонационална авиационна база и разполагане на изтребители на съюзниците. Създаване на координационен център за морска сигурност в България, както и редица други конкретни инициативи, които трябва да се реализират в този 10-годишен период и то не всички в последната година, а някои в първите три години, други в следващите три години, останалите в последните четири години. И тогава ще можем да оценим доколко се изпълнява стратегията, доколко ресурсите се използват по оптимален начин и какви резултати носи това, видими резултати, ежегодно, в годишния доклад за състоянието на отбраната.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Днес ви е било топло? По-добре вижте какво предстои от утре
Патриарх Даниил призова за преодоляване на разделението сред прав...
Д-р Ива Гаврилова, онкохирург: Тенът не е на мода
Притеснителна новина за учителите, които учат децата ни
Ето какво е положението след големия пожар на АМ "Тракия"
Радан Кънев за Кирил Петков и думите му за "Възраждане": Недообми...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).