Дончо Барбалов за BETL: За тези схеми е характерното, че бързо се появяват, бързо набират скорост и бързо изчезват

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
20:36 / 09.12.2024
1810
Характерното за всички схеми като BETL е, че предлагат лесни печалби, стремят се да работят на нерегулиран пазар, предлагат нереалистично големи печалби, работи се бързо по системата на многопластов маркетинг и също така бързо цялата история приключва зле за тези, които са повярвали на обещанията й. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" Дончо Барбалов, който част от управителния съвет на държавния Фонд за гарантиране на банките.

Според него обаче финансовата култура на българина през последните години се подобрява. "За съжаление винаги се намират хора, които чрез обещания за бърза и лесна печалба се връзват на такива обещания. Всеки от нас трябва трезво да мисли в подобни ситуации, дали това, което му се предлага е реално и наистина могат ли тези обещани печалби да се случват. Трябва проява на здрав разум и вяра в институциите. Набирането на влогове и издаването на облигации е сериозно регулирано в цял свят. Когато се появи фирма, която е от никъде на практика, предлага големи обещания и бързи печалби се вижда, че нито е издавала официални документи, нито е под форма на държавна регулация, човек трябва добре да се замисли дали да рискува и да се впуска в такива начинания", подчерта Дончо  Барбалов.

Той обърна внимание, че за тези схеми е характерното, че бързо се появяват, бързо набират скорост и бързо изчезват. "И докато институциите успеят да се фокусират върху конкретния случай, организаторите обикновено са някъде по-далеч. Всеки от една страна трябва да разчита на институциите, но от друга страна да проявява по-скептично отношение към големите обещания и здрав разум. В конкретния случай обещанието е било доста щедро, спрямо това, което би могло на практика да се случва. Разликата между легитимните за инвестиране компании и една пирамида е, че истинският бизнес отговаря на определени стандарти за разкриване на информация. При издаването на акции и облигации проспектите се одобряват от Комисията за финансов надзор, ако се листват на борсата, това е още един защитен механизъм, лицензионен режим, за да сме сигурни, че това, което ни се предлага наистина съществува и рисковете в такива случаи са много по-премерени. Рискът е на базата на напълно разкрита, прозрачна информация и всеки преценява дали да направи инвестиция със своите средства. Когато се предлага на тъмно, с повече шум, отколкото реално предоставяме информация, очевидно нещата не са такива, каквито се представят", заключи Дончо Барбалов.

Виж коментарите (0)

Още по темата (21):
10.01.2025 Атанас Илков за аферата BETL: Блокирахме 46 млн. долара от частни адреси и криптоборси
04.01.2025 Завръщането на финансовите пирамиди
30.12.2024 Само три сигнала са подадени в прокуратурата за схемата с BETL
23.12.2024 Националното следствие с апел към инвеститорите в BETL
16.12.2024 Мениджър в BETL: Останахме само с 2000 лева, колкото да избутаме затворническия ни начин на живот
15.12.2024 Схемата BETL продължава да съществува, но под други имена 
Още новини от Национални новини:
Тодор Тагарев: България не изпълнява разходите за НАТО, вноска от...
Имаме право да се откажем от вече закупена стока от физически маг...
Икономист: Има силни лобита в бизнеса, които искат да плащат по-м...
Колко струва да си купиш година недостигащ стаж за пенсиониране?
Делян Пеевски: Внасяме закон за ограничение на печалбите и контро...
Въпреки грипа: Без национална ваканция, решението остава на местн...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).