© Varna24.bg | | Допълнителни полицейски екипи ще бъдат съсредоточени на местата с интензивен трафик по време на празниците. Главна дирекция "Охранителна полиция" ще предприеме мерки за предотвратяване на тежки пътни инциденти, съобщиха от пресцентъра на МВР. Значително се увеличават предпоставките за тежки пътнотранспортни произшествия в навечерието на празничните дни, отчитат от ГД "Охранителна полиция". Причините обикновено са: шофиране с несъобразена с пътните условия скорост, употреба на алкохол, неправоспособност, превишена скорост и неправилно изпреварване. По най-натоварените участъци и проходите често се образуват колони от автомобили, допълнителна опасност се създава и при влошени метеорологични условия.
С цел ограничаване на пътнотранспортните произшествия, облекчаване на движението и увеличаване на пропускателната способност, ГД "Охранителна полиция" предприема следните мерки:
Заедно с институциите, които поддържат пътните участъци, ще се осигурява по-добра пропускателна способност по най-натоварените и рискови за задръствания райони, включително и чрез въвеждане на временна организация на движението и ръчно регулиране. В дните с очаквана най-висока интензивност на движението СДВР и ОДМВР - Перник, съвместно със стопаните на пътя, ще осигурят с временна сигнализация ползването на две ленти в посока на международния път Е-79 (София-Кулата) в следните участъци: - ОД МВР- Перник - участъка на с. Драгичево: на 23 и 30.12.2011 г. от 11.00 до 22.30 часа; - на 24 и 31. 12. 2011 г. от 7.30 до 14.00 часа (София- Перник); СДВР - участъка от бензиностанция "Лукойл" до КПП - Владая; - на 2.01.2012 г. от 10.00 до 22.30 часа (Перник-София). С цел превенция и контрол за спазване на въведените временни забрани и ограничения в подходите на проходите и рисковите участъци ще бъдат съсредоточени полицейски екипи, които при необходимост ще въвеждат временна организация на движението.
За да не се допускат задръствания, още в началото на влошаване на метеорологичните условия, преди да са възникнали проблеми за движението, превантивно ще се въвеждат ограничения и временно спиране на тежкотоварни автомобили и неподготвените за движение при зимни условия. Няма да се допуска навлизане в проходите и по стръмни участъци на моторни превозни средства с неподходящи гуми или без поставени вериги за сняг, където е задължително ползването им. В контрола ще участват и представители на ДАИ.
По утвърдена схема дежурните части на СДВР и областните дирекции непрекъснато ще набират актуална информация за пътната обстановка и настъпили промени /въведени временни ограничения, забрани, пренасочване на движението, интензивност на транспортните потоци, валежи, заледявания, произшествия и др.
По време на празниците възникват специфични опасности за тежки пътни злополуки. Част от причините са: увеличената интензивност на движението, хлъзгави пътни настилки, намалена видимост от мъгла, по-къса светла част от денонощието, неосветени улици в населените места. Друга част от причините са свързани с управление в нетрезво състояние, с несъобразена скорост или неправилно изпреварване.
Основните рискови фактори: - Намалено сцепление на гумите с настилките поради заледявания, снеговалежи, поледица, дъжд, изнасяне на кал върху платното; намалена видимост поради мъгла, съчетано с неумение да се шофира при зимни условия. Движение на несигнализирани пътни превозни средства - каруци, трактори и др.;
- Подценяване на задължителната подготовка на автомобилите за движение при зимни условия - износени и неподходящи за сезона гуми, неизправни спирачки, светлини, светлоотразителна сигнализация, чистачки, устройства за измиване на предното и подгряване на задното стъкло и в резултат - лоша видимост за водача; липса на вериги за сняг;
- интензивно движение на автомобили и пешеходци вечер в населените места и в близост до тях, както и недостатъчно или липсващо улично осветление; - предприемане на пътувания на дълги разстояния от голям процент от собствениците на леки автомобили; - разнородни автомобилни потоци /бързи и бавни автомобили/, образуване на колони - предпоставка за увеличаване на напрежението на шофьорите и предприемане на рискови изпреварвания; - приповдигнато настроение и склонност към компромиси - шофиране в нетрезво състояние; - управление на автомобили от неправоспособни и употребили алкохол шофьори, возещи младежки компании, както и пасивност на техните спътници към големия риск; - занижена бдителност и пасивност на родители и приятели, предоставящи на децата си да управляват моторни превозни средства без правоспособност.
Шофирането в нетрезво състояние и след употреба на големи количества алкохол в празничните нощи е една от основните причини за поредица злополуки с жертви и ранени /водачи, пътници и пешеходци/ в този период през последните години. Потърпевши са най-вече пътниците, съгласили се лекомислено да бъдат возени от пияни и неправоспособни шофьори.
За да не се попадне в рискови ситуации, ГДОП препоръчва: 1. Изберете подходящо време за пътуване на дълги разстояния, за да избегнете върховото натоварване на пътищата - по-добре е това са става в светлата част от денонощието. Преди да планирате пътуванията, непременно се осведомете за прогнозата за времето, пътната обстановка и очаквани усложнения.
2. Преди пътуването прегледайте основно изправността на спирачната система, светлините, чистачките, устройствата за измиване на предното стъкло, заредете с незамръзваща течност резервоара им, погледнете и подгряващото устройство на задното стъкло. Осигурете си резервни крушки за евентуална подмяна.
3. Не рискувайте, ако автомобилът ви е още с летни или износени гуми. Носете в багажника вериги за сняг. Заредете с повече гориво, тъй като може да се наложи дълго и бавно предвижване в колона.
4. Зад волана по дългия маршрут трябва да е възможно най-опитният водач от семейството /компанията/.
5. Не си определяйте и не договаряйте предварително точен час на пристигане. Евентуалното закъснение ще ви притесни и ще ви подтикне към рисково управление с превишена скорост и неправилни изпреварвания.
6. Преди пътуване с автомобила - на гости или към заведение, предварително определете водач от компанията, който със сигурност ще остане трезвен през цялото време до завръщането.
7. Ако след употреба на алкохол сте склонни да седнете зад волана или да предоставите колата си на приятел от компанията - също пийнал, по-добре е още преди сядането на масата да дадете ключовете на автомобила на човек, който не би допуснал това нарушение.
8. Скрийте автомобилните ключове на сигурно място, ако има опасност вашият неправоспособен син или дъщеря да подкарат колата ви без разрешение.
9. При движение в колона не правете излишни опити за изпреварване, те няма да ви осигурят съществено придвижване напред. Далеч по-безопасно е да поддържате скоростта на колоната и да се движите на подходяща по-голяма дистанция, която не притеснява колегата ви в автомобила пред вашия.
10. При продължително движение зад бавни товарни автомобили и интензивен насрещен трафик не губете търпение и не изпреварвайте рисково, докато не възникне необходимата благоприятна ситуация за маневрата с добра видимост.
11. При шофиране по пътища със заснежена и заледена настилка управлявайте плавно, без рязко форсиране и отнемане на газта, намалявайте скоростта с помощта на двигателя при включена предавка, почти без да използвате спирачките. Крайно опасно е рязкото спиране, което може да доведе до загубване на контрол и плъзгане на автомобила.
12. За да не предизвикате задръстване при интензивно градско движение и образували се колони, не навлизайте в кръстовището дори и на зелен сигнал, ако то още не е освободено. Асо попаднете в задръстване, запазете спокойствие и бъдете търпеливи. Прояви на нервност, агресивност, опити за рискови маневри, няма да ускорят колоната, а само ще усложнят ситуацията.
13. Ако попаднете в неподвижна колона в тунел, незабавно загасете двигателя, затворете плътно прозорците и останете в автомобила. Спазвайте точно указанията на контролните органи.
14. При образуване на колона на автомагистрала, не заемайте аварийната лента, за да има достъп за линейки, автомобили на полицията, "Гражданска защита" и снегопочистващи машини.
15. Ако водачът превишава скоростта и извършва рискови изпреварвания, не се притеснявайте като пътник да му направите забележка и коригирате поведението му, защото при евентуална злополука потърпевши ще бъдете и вие. 16. При движение по тъмно намалявайте скоростта когато превключвате от дълги на къси светлини, за да имате възможност да спрете в зоната на видимостта пред вас. Така ще се предпазите от блъскане на неправилно движещ се пешеходец с тъмни дрехи, когото ще забележите късно, на броени метри пред автомобила.
17. Ако видите пешеходец в неадекватно състояние, спрете и го изведете извън платното и сигнализирайте на тел. 112. Същото можете да направите и ако не можете да предотвратите шофиране от пиян или неправоспособен водач. 18. Не превишавайте скоростта. Не забравяйте, че в населените места се движат много забързани пешеходци и деца. Те могат внезапно да се появят пред автомобила. Най-уязвими са възрастните пешеходци, които често пресичат платното неправилно.
19. В населено място и близо до него бъдете предпазливи, тъй като се движат пешеходци в тъмни дрехи, несигнализирани велосипеди, каруци и други превозни средства.
20. Не сядайте зад волана, ако не са изминали поне 8 часа от времето на употреба на алкохол, както и непосредствено след обилно нахранване.
21. Поставяйте непременно предпазните колани преди пътуването и настоявайте всички ваши спътници в автомобила да сторят това.
22. Не забравяйте, че децата ви винаги трябва да пътуват в специалните за тях столчета и седалки. Неизползването на обезопасителните системи са сред преобладаващите причини за загиналите и ранени деца при катастрофи.
23. Отложете пътуване и гостуване, ако условията за движение са усложнени, ако нямате достатъчен опит при шофиране при зимни условия или ако автомобилът ви не е подготвен и напълно оборудван. Не се поддавайте на настояванията на вашите близки и приятели да потеглите, за да не изпуснете гостуването и трапезата. |