Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Държавата ще покрива разходите за обучение на студенти, които имат сключен договор с българска компания
Автор: Екип Varna24.bg 14:54 / 26.02.2021Коментари (0)1681
©
Над 200 компании от цялата страна са заявили желание да сключат договори със студенти.

Това стана ясно по време на среща на Националния съвет на Асоциация на индустриалния капитал в България с представители на Министерство на образованието и науката, на която бяха обсъдени възможностите, които предоставя Наредбата за условията и реда за осигуряване на заплащането на разходите за обучение на студенти със сключени договори с работодател.

Наредбата дава възможност държавата да покрива разходите за обучение на студенти, които имат сключен договор с българска компания за осигуряване на стаж срещу ангажимент студентът да работи при работодателя след успешното си завършване.

Предложението, което е по инициатива на бизнеса, беше официално обнародвано в края на януари тази година. 

"От името на АИКБ на този етап предлагаме в списъка да бъдат включени 38 предприятия. Това са успешни и вече утвърдени компании, развиващи дейност в областта на машиностроенето, металообработката, електрониката и електротехниката, и хранително-вкусовата промишленост. Очаквано за нас в по-голямата си част заявките са насочени към инженерните специалности", каза председателят на АИКБ, Васил Велев.

От Министерство на образованието и науката потвърдиха, че до 31 май 2021 г. ще бъде утвърден списък със специалностите за обучението, на които се осигуряват средства от държавния бюджет за напълно или частично заплащане на разходите за обучение по висши училища и брой студенти.

А в най-кратък срок след това се очаква и Министерски съвет да приеме списъка с работодателите, които са заявили желание да сключват договори със студентите по реда на наредбата. В него ще се посочват още специалностите и броят на студентите, за които всеки работодател е заявил готовност за сключване на договор.

Във връзка с оптимизиране на механизма за набиране на заявления от страна на работодателите Асоциацията на организациите на българските работодатели е поемала ангажимент да предложи промени в наредбата, чрез които да се улесни и облекчи възможността на работодателите да участват в процедурата.

Една от основните цели на наредбата е да отговори на нуждата от засилване на връзката между висшето образование и потребностите на работодателите чрез стимулиране на обучението във важни за развитието на икономиката специалности, където има недостиг на висококвалифицирани кадри.

Обнародваният документ урежда условията и редът по който ще се заявяват, сключват и прекратяват договорите със студентите и/или висшите учебни заведения, за пълното или частичното възстановяване на средствата от бюджета за финансиране на обучението, както и за минималният срок, през който студента следва да работи при работодателя след завършването си.

По време на срещата стана ясно, че наредбата дава възможност работодателите да сключват договори и със студенти, които са платено обучение. В този случай държавата ще финансира образованието им по два начина. При първия ще се заплащат пълния размер на таксата за обучение, а при вторият ще покрива разликата между таксата за държавно обучение и таксата за платено обучение.

Въвеждането на посочения механизъм е в следствие на приетия в началото на 2020 г. Закон за висшето образование, с който се прие и разработването на Национална карта за висшето образование.

От МОН очакват първият вариант на картата да бъде готов през март. Картата ще бъде един от основните инструменти за формиране на държавния план-прием по висши училища и ще даде възможност за по-тясно обвързване на бизнеса с висшето образование.

По време на заседанието беше поставен акцент и върху средното професионално образование.

"В МОН изключително много ценим работата с работодателските организации, защото това е механизмът чрез който успяваме да реализираме важни резултати, както по отношение на реформите в план-приема на професионалното образование, така и за висшето образование. С активното участие на АИКБ успяхме заедно да насочим образованието към СТЕМ науките, като по този начин съм сигурна, че даваме възможност на българските младежи да бъдат по-конкурентоспособни на своите европейски връстници. През настоящата учебна година повече от 60% от обучаващите се в професионалните гимназии са приети в технически специалности“, заяви по време на дискусията заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова.

На заседанието Националният съвет одобри за внасяне в Общото събрание на АИКБ приоритетите в дейността на асоциацията за следващите четири години, чиято основна цел е създаване на условия за ускорен икономически растеж.

Работодателската организация ще работи за провеждане на приоритетни политики, които да подобрят бизнес климата в страната, да повишат конкурентоспособността, развият капиталовите пазари и научно-изследователската дейност и да насърчат провеждането на реформи в сферите на бизнес климата, енергетиката и човешките ресурси.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Риск от чума по дребните преживни животни
Хороскоп за деня
51-ото Народно събрание
Европейски избори 2024
Първа лига, сезон 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: