Той обясни, че критериите за качество в образованието ще бъдат по-обективни от рейтинговата система.
"Самият рейтинг използва най-различни показатели, но част от тях са субективни - като проучването на мнението на студентите например. 10-те показателя на правителството ще бъдат проверими в регистри и документи", увери Вълчев. Очаква се сред най-важните показатели да бъдат изискванията за вход, резултатите на студентите и тяхната реализация на пазара на труда. Тя ще може да се провери според регистрите на Националния осигурителен институт за доходите на току-що дипломираните висшисти. Просветното министерство готви и система за постоянна оценка на научните постижения. Така издадените научни трудове, цитатите и патентите на професорите също ще се впишат в обективен регистър.
Държавните критерии за качество на университетите ще послужат за въвеждане на диференцирано разпределение на бюджетите.
Пет на сто повече пари от бюджета ще получат най-добрите висши училища. Красимир Вълчев подчерта, че списъкът с вузовете, които покриват изцяло правителствените изисквания, ще стане ясен в началото на следващия месец. Със сигурност сред тях ще бъде Софийският университет "Св. Климент Охридски", който ще получи около 1 млн. лв. допълнително за следващата учебна година.
"Допълнителните средства ще бъдат изчислявани на базата на издръжката за един студент през годината, което означава, че парите ще пристигнат със сигурност до септември", обясни главният секретар на просветното министерство.
Като начало правителственото постановление за диференцирано финансиране ще важи за една година. След това министерството ще заложи критериите за постоянно в закона за висшето образование. Но оценката на университетите ще се актуализира отново всяка година, за да не се получават повече пари за стари лаври, предвиждат експертите в МОМН.
Източник: в. "Монитор"