Брокерът на имоти Иван Ценов ни показва напълно завършени луксозни апартаменти в столицата. Имотите в сградата са на шпакловка и замазка и са продадени на цени с до една трета по-ниски от пазарните за квартала. За да получи Акт 16, приемателна комисия трябва да установи че всички ВиК и ел. инсталации са направени качествено и сградата ще бъде свързана с дружествата монополисти.
"Най-големият проблем за един купувач е да не може да ползва този имот, който си е купил. Ако няма такива предварителни договори, това означава че в бъдеще сградата нито може да бъде захранена с ток, вода, канализация", каза Иван Ценов.
Банките само до преди няколко месеца масово се въздържаха да кредитират такива имотни сделки. Сега обаче кредитирането отново се отпушва.
Според брокери, когато една банка е съгласна да ви отпусне заем за имот без Акт 16, това е сигурна гаранция, че няма риск за вас.
Какво трябва да направи едно семейство, когато купува имот със собствени спестявания.
"Трябва да се направи схема на плащане - такава, че едва след получаване на акт 14, 15 и 16, да има плащания. Последното плащане да е едва след като се получи и разрешителното за ползване. Това дава и голяма мотивация в инвеститора да си довърши нещата в срок", обясни Тихомир Тошев, директор на компания за кредитно консултиране.
Винаги се интересувайте какво е сегашното финансово състояние на строителя-инвеститор на обекта. Ако няма достатъчно пари и банка зад гърба си, сградата може с години да не бъде довършена и снабдена с Акт 16.
Източник: bTV