© Varna24.bg | | Джигитите на пътя вече няма да могат да кръшкат с оправданието: "Не карах аз, дадох колата на приятел". КАТ ще регистрира всички, които ползват даден автомобил, наравно със собственика. Това предвиждат поправките, които "Пътна полиция" предлага на депутатите за разпишат в Закона за движение по пътищата. Ако те бъдат приети, в малкия талон на колата ще се записват имената на всеки, който кара автомобила повече от месец.Това означава, че родителите ще обявяват пред КАТ, ако дават колата на децата си. Същото важи за служебните автомобили. Всеки, който кара фирмена кола, ще декларира това пред КАТ. Целта е глобите с електронен фиш, които "Пътна полиция" се готви рязко да увеличи, да могат да се плащат от този, който наистина прави нарушението. И в момента собственикът на автомобила предоставя данните на шофьора, който е направил нарушението, но в 40% от случаите постоянният адрес на шофьора не съвпада с реалното място, на което живее. Така глобата се връща в КАТ.
Пътните полицаи започват да издирват новия адрес на шофьора. След това изпращат повторно акта. Но и така половината глоби остават неплатени. Законът обаче не позволява в този случай собственикът на автомобила да бъде потърсен отново, тъй като той е предоставил вече веднъж данни за шофьора нарушител.
С промените КАТ ще разполага с актуални данни на всички ползватели на автомобила и джигитите по-лесно ще бъдат наказвани.
И в момента в малкия талон на всеки автомобил има отделна графа за собственик и за ползвател, тъй като това е европейско изискване. Законът обаче не задължава графата "ползвател" да бъде задължително попълвана.
С новите предложения от КАТ искат електронният фиш да не бъде разписван задължително от полицай. В момента десетки съдилища в страната отменят наказанията с електронни фишове, тъй като те не са подписани ръчно от катаджия.
Според КАТ обаче е достатъчно доказателство това, че актът е издаден с посочен адрес, час и място на нарушението. Според тях съдиите се възползват от вратичката в закона и така отменят иначе безспорни нарушения.
Двойни глоби за джигитите на пътя предвиждат поправките в закона. Промяната се прави във връзка с тенденцията пътищата да се наблюдават само с камери - стационарни и мобилни. Пътните полицаи възнамеряват да дадат толеранс от 10 км/ч на шофьорите. Предлагат глобата от 20 лв. в този случай да отпадне. Затова пък наказанието за превишена скорост от 11 до 20 км/ч скача от 50 на 100 лв. С идеята, че само камери ще дебнат джигитите, се предвижда при хващане с над 50 км да не се отнема книжка.
В Гърция спират цялата компания
Гръцките полицаи не проверяват на дребно. Практиката на униформените в южната ни съседка е да спират цяла колона от автомобили, дори само един от тях да е нарушил правилата.
"Целта е да се респектират и останалите водачи, които са видели нарушението, независимо, че не са го извършили. Това е методът на превенцията и той действа от години", обясниха полицаи в Солун.
Те коментираха още, че наказанията в Гърция са били повишени преди 2 години и новите по-високи глоби са дали "много добър ефект". В Гърция за всички по-сериозни нарушения като превишаване на скоростта с 30 км/ч, шофиране без застраховка или употреба на алкохол се наказват със санкции над 500 евро и сваляне на регистрационните табели, докато наказанието не бъде платено. Това респектира особено чуждите водачи, които не могат да напуснат страната, докато не се издължат на хазната за нарушението. Шофьорите, пътуващи в Гърция, обаче трябва да имат предвид, че санкциите там се плащат в полицейските участъци, банковите и пощенските клонове. Те обаче работят като администрацията и нарушаването на правилата в извън работното време може да забави с ден или два ваканцията или пътуването.
В Германия полицаите пък проверяват още повече автомобили накуп. Много често те отбиват 100-километров участък от магистралата по обходен маршрут и спират всички коли за пълна проверка. Тя обаче не отнема повече от 5 минути на автомобил. В това време с помощта на специални устройства немските пътни полицаи проверяват чия собственост е колата, има ли ПТП-та с нея, издирва ли се. Освен това се прави и пълна справка за шофьора, която включва валидна книжка, катастрофи, отнемане заради тежко нарушение на пътя и други. При нарушение пък водачът се отбива в най-близкия полицейски участък за подробна справка, наказание и порицание. Още по-голямо обаче е порицанието за нарушителите в Белгия. Там на електронни табла по шосетата се изписват номерата на автомобилите, които нарушават правилата. Най-често това се налага заради превишена скорост. Пътните радари в Белгия автоматично заснемат нарушителя и изписват номера му. Той обаче се появява и на таблата в полицейските коли и най-близкият патрул спира колата за съставяне на акт за наказание.
Италия наказва за телефон в ръка
В Швейцария трябва да изключвате двигателя на колата си на всеки светофар, който показва червено повече от 30 секунди. Мярката е за опазване на околната среда и намаляване на вредните емисии. Италия наказват шофьорите, ако държат телефон в ръка, дори и да говорят с устройство "свободни ръце". В Испания компютърът и Ipad-а е най-добре да са в багажника. Защото всички видове монитори в автомобила, освен GPS-а, са забранени. Това включва DVD екрани и до и MP3 плеър.
Източник: в. "Стандарт" |