Едно голямо нищо в преговорите между България и Северна Македония

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
19:06 / 04.12.2020
2112
Без резултат приключи единайсетата среща на Съвместната експертна комисия по историческите въпроси между България и Република Северна Македония. Това обяви съпредседателят ѝ от българска страна проф. Ангел Димитров, предаде БНТ.

В два поредни дни се проведе видеоконферентно заседание на Комисията, създадена в изпълнение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Северна Македония.

Историците от София и Скопие още не могат да постигнат съгласие по употребата на термина "македонски", за да подпишат протоколите от предходни срещи. Помежду им се появява несъгласие относно общ текст, който трябва да бъде предложен на двете правителства за чествания относно цар Самуил - тема, по която вече беше постигнат компромис.

"Няма направена дори една миниатюрна стъпчица напред в нашата работа. Завършваме една година, единайсета среща, а се оказва, че се движим толкова бавно, с такова костенурско темпо, че не се очертава... Животът на един Договор, за да бъде изпълнен, съвсем не се брои с дълголетието на костенурките и много ми се иска в следващата година, ако работим пълноценно, наистина да направим това, което се очаква от нас заради подписания Договор за приятелство и добросъседство", коментира проф. Ангел Димитров, съпредседател на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси.

"Станаха ясни доста неща, които днешната среща потвърди. При установена практика при седмата и осмата среща, след деветата нашите колеги престанаха да подписват протоколите, като отказваха да приемат нашето тълкуване на понятието "македонски". Това влизаше в противоречие с желанието за общуване на Северна Македония, която тя беше изразила с документ към ООН", заяви проф. Димитров. Според съпредседателя на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси, блокирането на подписването на протоколите поставя под съмнение съвместната работа на българските и македонските експерти.

Съпредседателят на Комисията от македонска страна проф. Драги Георгиев определи дискусията като "многослойна", но се съгласи с проф. Димитров, че тя е безрезултатна.

"Относно работата на комисията. Започна се с учебниците. С четвъртата забележка на учебниците от 7-мо отделение. Главна точка беше представянето на Самуиловата държава в учебниците по история. За жалост, и тук не постигнахме съгласие", коментира проф. Драги Георгиев.

Комисията ще се събере онлайн отново следващата седмица.

Виж коментарите (0)

Още по темата (891):
29.11.2024 Димитър Русков: Има два варианта за развитие на РСМ - геополитическият проект на Белград или в ЕС с най-големия си приятел България
20.11.2024 Костадин Филипов: Изборът на Радмила Шекеринска за заместник-генерален секретар на НАТО е геополитически
08.11.2024 На среща с президента Радев: Представител на българската общност в РСМ изрази надежда за скорошно вписване на българите в конституцията на страната
01.11.2024 Димитър Русков: Лесно е на Мицкоски да груби България пред 10 микрофона на удобни журналисти, но истинската му цена се видя в 10 минути с Фон дер Лайен
14.10.2024 Костадин Филипов: Мицкоски играе ролята на аватар на Александър Вучич
12.10.2024 Официално: Разделиха Албания от Северна Македония по европейския й път
Още новини от Национални новини:
Убийство след скандал потресе Югозапада
Пътят през "Петрохан" е ужасен и непочистен, започва да натрупва ...
Европейската комисия може да спре всички пари по втория транш от ...
Шофьори: Движението на "Петрохан" е блокирано! Внимавайте!
Започна унищожаването на овцете, заразени с шарка
Костадин Костадинов: Имам чувството, че не се намираме в парламен...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).