Огромни влечуги, които излизат на шосето, често изхвърлят коли от пътя. Много такива случаи има във Великотърновска област. Шофьори споделят, че тази година вече по няколко пъти са имали неочаквани срещи с влечуги по пътищата. Едно от местата, което е свърталище на огромни смоци от по над 1 метър, е т.нар. лясковски кантон. Дългите влечуги излизат и пресичат пътното платно. За да не се блъснат в тях, някои водачи са принудени да "паркират" в канавката. Според шофьорите срещата с огромен смок може да бъде много неприятна, защото може той да се навие около гумата и да причини катастрофа.
Освен в колите, сигнали за влечуги са получавани на спешния телефон и от частни адреси. В Търново най-често срещи със студенокръвните имат живеещите в старата част, по ул. "Гурко" и в кв. "Варуша". Там обаче наред с безобидните смоци и слепоци често се срещат и отровни пепелянки. Живеещите в тези части на старата столица се оплакват, че заради топлото време змиите започнали да изпълзяват още от март месец.
Пожарникари често били викани, за да вадят змии, влезли в автомобили. Само за няколко часа миналата седмица огнеборците са реагирали на 2 сигнала за влечуги в коли. В единия случай собственикът тъкмо се канел да седне в автомобила, когато забелязал на пода на задната седалка нещо тъмно, което бързо се шмугнало под седалката. Изплашен, той се обадил на тел. 112 и след минути пожарникарите дошли и изкарали влечугото отвътре. Оказало се, че то не е отровна змия, а еднометров смок.
Змия, подплашила минувачи и живеещи по ул. "Странджа" в Тракийския квартал на Шумен, успя да се изплъзне на пожарникарски екип, дошъл да я залови, съобщи местната полиция. В края на миналата седмица граждани се обадили на 112, че влечуго се разхожда около павилион за зеленчуци. Когато обаче пожарникарите дошли, змията се провряла в процеп между павилиона и съседен склад, до който нямало достъп. Инструментът на ловците на змии, с който трябвало да защипят влечугото и да го измъкнат, не могъл да се промуши в процепа и екипът си тръгнал с празни ръце.
Три змии само за ден хванаха служители на Гражданска защита в Пловдив, след като в края на май момиченце бе ухапано в парк в центъра на града. Змиите бяха от вида сива водна и голям стрелец, като последното е смок и също не е опасен за хората.
Притеснената майка на ухапаното детенце обаче объркала безобидната сива водна змия с пепелянка и откарала детето си в болница. Лекарите на свой ред й повярвали и дори били на момиченцето противоотрова, като го оставили за наблюдение два дни. Преди да заведе обаче детето си на лекар, майката направила видео на уж опасното влечуго. Благодарение на заснетото директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров бе категоричен, че не става дума за пепелянка, а за най-обикновена сива водна змия.
"Това е абсолютно безопасен и безобиден вид, който не хапе, освен ако не бъде настъпен, дразнен или предизвикан", каза тогава Тодоров. По думите му нямало нищо чудно в това, че водната змия се е отдалечила от река Марица и е била намерена в парк в центъра на Пловдив. Според него този вид безобидни змии могат да бъдат намерени и на отстояние 5 км от водна площ.
Змийско нашествие във Варна вещаят биолози след последните дъждове и все по-топлото време, при което влечугите излизат на открито и нерядко стават причина за стресови ситуации с млади майки и малки деца, излезли на разходка във варненските паркове и градинки. Еколози дори обмислят да пускат таралежи, които да се справят със змиите по естествен начин.
Не са редки случаите, когато хората са притеснени да преминават по междублокови алеи в кварталите, които са обрасли с трева. Подобни притеснения варненци имат и за детските площадки в кв. "Чайка" и жилищен район Владиславово, където тревата достигала до 1,60 метра. Има сигнали и за плъзнали змии и на някои други места из Варна. От кметството на район "Приморски" заявиха, че са осигурени средства и от 1 юни окосяването на района върви по план. По същото време е започнало поетапно косенето и в останалите варненски квартали, коментираха от общината. В същото време навръх 2 юни огромна змия стресна разхождащите се в Морската градина, излезли да отбележат честването на подвига на Христо Ботев. Явно шумът и многото хора са изплашили влечугото, смятат специалисти.
Змия беше влязла преди седмица и в магазин на Червения площад в центъра на града, а продавачката успя да я изхвърли на плочника в градинката пред него. Там пък влечугото стресира майките, разхождащи децата си с колички и играещите наоколо хлапета. Първите 2-3 случая на пострадали от ухапване на змия в морската ни столица, бяха преди месец през майските горещини, но последната сдмица нямаме такива пациенти, коментира доц. Петко Маринов от Клиниката по токсикология към Военноморска болница - Варна.
"Годишно имаме около 15-20 случая на пострадали от влечуги хора, като повечето са индикирани около вилните зони на града", уточни специалистът. Варненци пък припомнят, че навремето, преди началото на строителството на комплекса Златни пясъци, се е наложило в гъстите лонгозови гори наоколо да бъдат пуснати таралежи, които да намалят броя на влечугите.
Лекарите съветват при съмнение за ухапване да се търси специализирана помощ, а не да разчитаме на видяното по филмите.
"При изсмукване на отровата, ако има раничка в устата. Вероятността отровата да попадне през раничката директно в организма на този, който изсмуква отровата, е много голяма и тогава вместо един пострадал ще имаме двама", казва лекари от Клиниката по токсикология към "Пирогов".
Адекватната първа помощ е промиване на раната, поставяне на суха по възможност стерилна превръзка и обездвижване на крайника, който е ухапан, за да се забави разнасянето на отровата. Важно е и възможно най-бързо да се отиде на лекар, за да ни бъде поставен противозмийски серум.