Призивите за оставка на военния министър
Тодор Тагарев са резултат от нагорещени политически борби. Той е изключително принципен и компетентен човек. Това каза министърът на околната среда и водите
Юлиян Попов в NOVA NEWS.
Той разказа повече за "формулата за мир“ на президента на Украйна Володимир Зеленски. И обясни, че точка 8 от документа засяга екологичната сигурност и зеленото възстановяване на страната. България, Финландия и Германия са лидерите в тази инициатива, което, по думите на Попов, е и международно признание за нашата страна.
Министърът обясни, че България вече има много добър достъп до информацията за чистотата на Черно море. Състоянието на водата е добро, увери Попов. Но отбеляза, че на базата на битовото замърсяване има по какво да се работи. По отношение на опазването на природните богатства министърът каза, че "битката за дюните не е спирала“.
Три нови защитени територии обяви Министерството на околната среда и водите (СНИМКИ)
Попов изрази мнение и за политическата обстановка в страната. "Когато си в политиката, трябва да работиш с дългосрочни планове, но да си готов да си тръгнеш във всеки един момент. Умерено съм удовлетворен от работата си“, каза министърът на околната среда и водите.
Той смята, че политическата нестабилност в страната се управлява добре, тъй като в икономиката и социалния живот има спокойствие. Министърът е на мнение, че няма да се стигне до предсрочни избори, но не изрази категоричност.
Попов каза още, че присъствието на ДПС в управляващата формация е необходимо на самата партия, но и на всички други, които работят за промяната в Конституцията. Причината е нуждата от мнозинство в парламента, допълни той. По негови думи правителството трябва да пази дистанция от "битките в парламента“.
Министърът коментира и проблемите в НИМХ. Той посочи, че се очаква да има увеличение на заплатите там.
Попов изрази позиция и страха от вятърните "перки“ в Черно море. Той посочи, че тревогите са неоснователни, тъй като всяка от тях минава през много сериозни екологични оценки и обществени обсъждания.
По темата за въглищните централи министърът каза, че те ще се свият в следващите 2-3 години до 5% от производството. "Няма да бъдат затворени, а ще отпаднат заради пазара“, допълни Попов.