Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Експерт: Ако търговецът не ни информира предварително за 14-дневния срок за връщане, дълбоко ще съжалява
©
Всеки електронен търговец е длъжен да информира предварително своите потенциални клиенти, че законът им дава възможност да размислят и да се откажат от сключения през интернет договор за покупка до 14 дни. Ако търговецът не е информирал потребителите за законовото им право да развалят сделката и не им е предоставил т. нар. Стандартен европейски формуляр за упражняване на това право, този срок се удължава на година и 14 дни в полза на потребителя.

Това разяснява пред портала за икономически и бизнес новини Economic.bg основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите“ Габриела Руменова. И допълва друга важна подробност – в случай че търговецът информира клиента си със закъснение за това негово право, 14-дневният срок за упражняване правото на отказ започва да тече от момента на забавеното уведомяване.

“Когато потребителят реши да се възползва от правото да развали договора за покупка, търговецът трябва да му върне в 14-дневен срок заплатените от него суми, включително и тези за доставката на пратката. Той може да задържи част от куриерската такса само ако при поръчката клиентът изрично е пожелал доставянето да стане по различен от стандартния обявен от него начин, но тази част може да бъде в рамките на разликата между двете цени.", казва още Руменова. Тя обръща внимание на това, че 14-дневният срок за отказ от онлайн покупката започва да тече от момента на получаването на пратката от потребителя, а не от поръчката или от потвърждаването на сделката.

Разходите по връщането на стоката може да са за сметка на клиента, но това трябва да е предварително обявено в общите условия на магазина. В случай че няма такава информация, търговецът ще бъде длъжен да ги поеме.

“Следва да се има предвид, че правото на отказ не важи за всички стоки, но търговецът е длъжен да посочи, когато то е неприложимо. Ако не го е направил, ще трябва да приеме желанието на потребителя да се откаже от договор дори за стоки, които законът изрично е изключил от това право.", информира още Руменова.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: