Експерт: Инвеститорите допускат грешката да купуват акции, когато те са във възход и да продават при движение надолу

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:32 / 14.02.2024
2365
"Изминалата 2023 г. беше интересна за капиталовите пазари. Станахме свидетели на най-агресивния цикъл на покачване на лихвените проценти от страна на централните банки в рамките на една календарна година, редица развити икономики отбелязаха рецесия, а геополитическото напрежение отново беше основна тема". Това коментира за БТА Емил Янчев, CFA, портфейлен мениджър на ДФ "Адванс Възможности в Нова Европа", част от екипа на "Карол Капитал Мениджмънт".

Той отбеляза, че след силния песимизъм от страна на инвеститорите в края на 2023 г. настъпи рязка промяна в настроенията към крайно позитивни. Само за 9 седмици в края на 2023 г. широкият индекс Стандарт енд Пуърс 500 постигна ръст от 13,5 процента, или повече от половината от годишната му доходност. Инфлацията - проблемът, с който централните банки се заеха да се справят, макар и късно отчетена, беше туширана", изтъкна Янчев. 

В "Карол Капитал Мениджмънт" смятат, че през 2024 г. акциите в развиващите се пазари ще предложат по-добри възможности за инвеститорите от тези на американския пазар. Вече над 14 години развиващите се пазари се представят по-слабо от американския пазар и изглеждат подценени на база на оценъчните съотношения. Виждаме най-голям потенциал за ръстове на пазарите в Централна и Източна Европа, където имаме и най-голяма експертиза, инвестирайки през годините чрез три от фондовете, които управляваме, обясни експертът. 

Нашият съвет към инвеститорите винаги е акциите да присъстват в портфейла им. Исторически погледнато, акциите са активът, който доказано във времето носи най-висока възвращаемост - независимо от промяната в икономическия цикъл, корекциите или бичите пазари, заяви той. По думите му при правилен подбор, т.е. сектори и компании, които имат дългосрочен потенциал и стойност, това е инвестиция, която се отплаща и помага на инвеститорите да постигнат целите си.

Експертът напомни, че инвестицията в акции носи своя риск. 

"Пазарите се движат от правила, които са противоположни на човешкото мислене и действат изпреварващо. Те се влияят както от реалното състояние на икономиката, така и от множество странични събития и са трудно предвидими. Пазарите на акции са волатилни, като корекциите се случват всяка година, а мечи пазар (спад с над 20 на сто) има веднъж на всеки 4-5 години. Има обаче различни способи за управление на риска. Да инвестираме балансирано, тоест не само в акции на една компания или в един сектор на икономиката. Да инвестираме регулярно и с по-малки суми. Важно правило е инвеститорите в акции да имат дългосрочен хоризонт. Често употребяваме максимата, че инвестирането не е спринт, а маратон", подчерта Емил Янчев.

Експертът посочи от практиката си, че пропуските, които инвеститорите повтарят най-често, се коренят в реакцията на страх/паника или в опита да се уцели "дъното на пазара".

"Инвеститорите често допускат грешката да купуват акции, когато те са във възходящ тренд и са близо до най-високата си цена и да продават при движение надолу. По този начин те плащат висока цена за инвестицията си или пропускат възможността да се възползват от последващо движение нагоре на пазарите. Не трябва да се подхожда емоционално към инвестициите, трябва да вярваме на статистиката и историята, да бъдем дългосрочни в целите си", коментира той.

По думите му показателен пример е следната статистика: Исторически средният спад при "мечи" пазар с рецесия е 34 процента и продължава около 16 месеца, но средният последващ възход на пазара е 169 процента и продължава 63 месеца.

Експертът изтъкна, че новият икономически цикъл, в който се намираме, фаворизира активното управление на активи с постоянно търсене на нови възможности, релокиране на активи и хеджиране на риска.

"Следването на индекси, характерно за пасивното управление на финансови активи, по-трудно може да се съчетае с голямата волатилност на пазарите, следователно доходността може драстично да намалее. Независимо дали инвеститорът е избрал доверително управление или инвестиции във взаимни фондове, за него е важно да проучи управляващото дружество: каква е експертизата му в даден регион или клас активи, дали управляваните от дружеството продукти се справят устойчиво във времето назад, дали побеждават бенчмарка си в доходността. Инвеститорът трябва да се запознае в самото начало с разходите за инвестицията си - таксата за управление и таксите на входа, и на изхода", коментира Емил Янчев.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Започна унищожаването на овцете, заразени с шарка
Костадин Костадинов: Имам чувството, че не се намираме в парламен...
Обсъждат се мерки срещу предоставяне на социални услуги без лицен...
Важно напомняне ако ще пътувате в страната следващите дни
Парламентът остава блокиран: Депутатите не избраха председател и ...
Йотова: Консултации при президента без избран председател на НС з...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).