Експерт: Студът помага за намаляване на грипните заболявания

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
13:05 / 09.01.2017
3341
Ниските температури спират разпространението на вируса, но пикът на грипната вълна тепърва предстои, това каза директорът на центъра по заразни и паразитни болести д-р Тодор Кантарджиев пред БНТ. 

"Ваканцията и студът намаляват разпространението на грипа. Когато хората си останат у дома, когато се намалят до минимум проявите на затворени публични места, тогава грипът намалява. С ваканцията на учениците се надяваме да имаме стациониране, т.е. не толкова рязко да се увеличават случаите", коментира Кантарджиев. 

"Когато един човек е болен, 4 или 5 души около него получават имунитет без да са се разболели. Те са в контакт с вируса, правят имунен отговор, няма да се разболеят от грип. Не можем да очакваме в една седеммилионна България да има пет милиона болни", каза още директорът на Центъра по заразни и паразитни болести. 

По дневните данни рязко намаляване на болните от грип няма. Има сериозна грипна епидемия, но според д-р Кантарджиев, не е по-различна от предишни години. 

"Най-важните мерки, които можем сами да вземем срещу грипа, са да не контактуваме често с болни хора; да разговаряме на метър и половина; когато някой киха или кашля да си закриваме устата, най-добре с тоалетна антимикробна кърпичка; когато някой в семейството е болен да носи маска, за да не зарази и другите", посъветва експертът.

Виж коментарите (0)

Още по темата (15113):
12.02.2025 Нито една област вече не е в грипна епидемия
11.02.2025 Край с грипната епидемия засега
11.02.2025 Тодор Кантарджиев: Не сме закрили грипната епидемия! През втората десетдневка на февруари нещата се пречупват
08.02.2025 Лекар каза кога идват усложненията от грипа и предупреди българите: Не трябва да се сваля температура до 38 градуса!
07.02.2025 Отминава ли грипната вълна във Варна, вижте колко са новозаболелите
06.02.2025 Димитър Маринов: Няма да има недостиг на лекарства, ако хората не се презапасяват и не се крият медикаментите по складовете 
Още новини от Национални новини:
Проф. Огнян Герджиков: Непрекъснато люшкане от една посока в друг...
Андрей Ковачев: Срещата между САЩ и Русия по въпросите за войната...
След фотофиниш: Атанас Зафиров е новият председател на БСП
Министър Георгиев: Азербайджан е надежден стратегически партньор ...
Meteo Bulgaria: Три дни нонстоп снеговалеж, ще натрупа 30 см
Вадят София от Югозападния регион – какво ще бъде новото районира...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).