Експерт: Училища, детски градини, болници, общини, манастири и други се налага очевидно да ограничават своето потребление

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:02 / 31.01.2022
1056
"При липса на бюджети обществените организации като училища, детски градини, болници, общини, манастири и други те не могат да издържат и не могат да си да плащат електрическата енергия и се налага очевидно да ограничават своето потребление", каза пред БНР Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум. Коментарът му е във връзка със рязкото повишаване на цените на тока и енергоизточниците и за това дали е възможно такива организации да плащат ток като битови потребители, за да им намалеят сметките.

"Още в началото на този период със шокови цени на тока през октомври 2021 г. имаше предложения, които да дадат възможност тези потребители да преминат на доставки на електрическа енергия с по-ниски цени, ориентирани на базата на българския пазар. Тогава това не се прие, а се прие концепцията за компенсиране и сега вече говорим само за компенсиране и вече сме закъснели за прилагане на всякакви други мерки. А дори и тези компенсации може да закъснеят някъде, защото механизмът е труден и сложен.

Сега идват и нови проблеми с нов по-широк обхват, а компенсациите не идват веднага. Имаше една мярка по време на Ковид, отлагателно плащане на сметките и да не се налагат санкции, когато сметките не могат да бъдат платени за един по-дълъг период, не както е сега. Това мисля, че може и сега да се приложи", коментира енергийния експерт.

По думите му мярката чрез компенсации е временна и много изкривена, защото не всички се нуждаят еднакво от тази мярка, а се получават от всички.

"Според нас мерките трябваше да бъдат систематични - тоест базирани на реалното разпределение на разходите в системата. Но това наше предложение не се прие. Сега ще ги влачим с години тези компенсации ще натрупаме дефицити и неразплатени сметки в системата, които дълго време ще ни тежат", каза още Иванов.

"Освен това мораториумът слага спънка на всякакви други идеи за реализация на всякакви други мерки, които да омекотят влиянието на пазара.

Ние сами се поставихме в условията да не сме изрядният пазарен играч като страна и оттук насетне всякакви мерки ще бъдат гледани под лупа и критично и аз не виждам начин да бъде допуснато да се прилагат други мерки, които малко или повече изкривяват пазара", заяви още Иванов.

"Нарушението на общия енергиен пазар в Европа има своята цена. Ние го нарушихме доста пряко...", каза още той.

"Ако държавата иска да поеме разходите на обществените организации за тока, това е социална функция на държавата, която, ако има бюджет, може да го направи, без да изкривява пазара.

Но това е друг вид компенсация, това е наливане на пари в системата за разплащане, но това не е енергетика, не е и пазарно, поясни Антон Иванов.

Виж коментарите (0)

Още по темата (375):
28.10.2022 Нашенци луднаха, разграбиха магазините за електроуреди
14.07.2022 Може да останем и без парно тази зима
01.07.2022 Стартира приемът на документи за отпускането на помощи за отопление
20.04.2022 В столицата отново заваля сняг
20.04.2022 Това видео не е правено на 20-ти януари!
20.04.2022 Великден и пролет ли? По-добре вижте какво се случва в планините
Още новини от Национални новини:
Росен Желязков: С декларацията на ПП-ДБ се търси шоу ефект, тогав...
Йорданка Фандъкова: Имаме подозрения, че се подготвя коалиция меж...
Ученици поправят оценки срещу 50 лв. и трият отсъствия: Фасулска ...
Две комисии заседават за професионалните и нравствените качества ...
В търсене на председател на парламента: "БСП – Обединена левица" ...
Директорът на "Асоциация Анимус": Случаите с домашно насилие став...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).