Експерт по климата: Защо само два от вертолетите на МО се използват за гасене на пожари, при положение че има 20?

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (4)
18:06 / 30.07.2024
1471
Планината Славянка е масово непозната и със своите алпийски територии преди всичко е много ценна за биоразнообразието и природата от двете страни на границата. Това е една зона, която освен че е уникална, е трудна за преход, и също така е и минирана, което предизвиква едни специфични особености на това, че не може по нормален начин пожарникарите и горските да преодолеят предизвикателството на горския пожар. И затова всъщност те се опитват да принизят пожара, да слезе в низините части на планината, където могат по-активно да се намесят с други средства. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ експертът по "Климат и енергетика“ Георги Стефанов.

За него големият въпрос тук е: Защо само два от вертолетите на Министерство на отбраната се използват за гасене на пожари при положение, че има 20, и защо българските власти в контекста на Министерството на вътрешните работи и на Министерството на отбраната не могат да намерят необходимите средства, за да се закупи необходимата техника за по-бързото преодоляване на такива природни бедствия, като пожарите. "Така както и с медицинската помощ, така и с пожарите – когато един пожар възникне, колкото по-бързо той се неутрализира, толкова по-малкото са неговите въздействия и толкова по-малък е рискът за неговото бързо разпространение“.

 Несправянето на българските власти с бързото преодоляване на природните катаклизми за пореден път показва необходимостта от бърза адаптация на цялата българска икономика и държава в контекста на природните бедствия. "Ние се възползвахме от Механизма за гражданска защита на Европейския съюз, сега на второ място е да оборудваме всичките ние хеликоптери с тези кофи, като една кофа струва 20 хиляди долара,“ обясни той и добави, че България може да набави тези средства както и от Плана за възстановяване, така и от различни европейски програми.

"Трябва да мислим превантивно и да планираме разходване на бюджета превантивно, за да имаме достатъчно средства за възстановяване при едни такива природни бедствия, без значение пожари или наводнения. Така че пари има, въпросът е на рационално пресмятане и мислене в тази посока", отбеляза Георги Стефанов.

Виж коментарите (4)

Още по темата (405):
15.09.2024 Има ли криза с боклука по Черноморието?
15.09.2024 Локализиран е пожарът в Созопол
13.09.2024 Българските пожарникари отбелязват професионалния си празник
07.09.2024 Пожар на АМ "Тракия"! Задимено е!
07.09.2024 Мъж едва не изгоря в изоставени лозя край Сандански
06.09.2024 Пожарът, който избухна вчера над Каменар е потушен 
Още новини от Национални новини:
Предлагат се сериозни промени в ползването на данъчни облекчения ...
10% от най-богатите консумират толкова енергия, колкото 80% от ос...
Елена Йончева стигна до Йемен – помоли българските моряци от кора...
Ще бъде ли освободен шефът на КПКОНПИ?
ВСС заседава: Приема първите кандидатури за нов главен прокурор
Слави Трифонов не се сдържа: Мога да бъда много груб, даже може д...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).