Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Експерт-сеизмолог изясни каква е земетръсната обстановка в Мианмар
Автор: ИА Фокус 22:24 / 02.04.2025Коментари (0)305
©
Каква е земетръсната обстановка в Мианмар (Бирма) повече от пет денонощия след катастрофалното земетресение с магнитуд 7.7, коментира Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН).

Повече от пет денонощия откакто Мианмар (Бирма) преживя катастрофален земен удар. Това стана в петък на 28 март. Осъществи се чрез две земетресения – магнитуд 7.7 и 12 минути по-късно с магнитуд 6.7 (оценките са в Евро-Средиземноморския център от близо 1200, съответно около 700 сеизмични станции и в Геоложки проучвания на САЩ от 245 и 106 станции). Акумулиране на щетите, причинени от двете събития, не позволява те да бъдат ясно разграничени. Впрочем, и на двете земетресения е приписана максимална интензивност от девета степен (катастрофално) по 12-степенната скала.

Областта със щети на собственост и човешки загуби се простира в тясна област с дължина повече от 500 километра в направление север-юг (северно от град Мандалай към излаза на Бенгалски залив). Равносметката засега е около 4500 загинали, около 5 хиляди ранени и в неизвестност още 780 души.

Проявяващата се сеизмична активност се свързва с движения между плочите Бирма и Сунда. В областта на настоящата активност Индийската и плочата Сунда се движат в противоположни посоки със скорост близо 5 см/год. Когато тези плочи се плъзгат хоризонтално една спрямо друга, триенето между тях натрупва напрежение, което се освобождава чрез земетресения. Силните земетресения, които се пораждат, са твърде плитки и разрушителни.

Каква е понастоящем земетръсната обстановка в Мианмар?

Между епицентрите на умерено силните вторични трусове – тези с магнитуд 5 и повече (вж илюстрацията) – разстоянието е около 270 км. Според осреднение, почиващо на световен преглед на земетресения с катастрофална сила, това съответства на магнитуд около 8.5; ширината на епицентралния облак – 86 км – съответства на магнитуд 8.0.

Празнината, която се оформя с липса от силни трусове, би могла да се обърне в земетресение със средностатистически очакван магнитуд на още едно силно земетресение, както в началото на сеизмогенния процес. Дано развитието не продължи в тази посока!








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: