Експертите дадоха отговор на въпроса: Ще поскъпне ли олиото?
От Добруджанския съюз на зърнопроизводителите потвърдиха, че неблагоприятните климатични условия тази година са довели до по-слаби добиви на слънчогледови семена.
"С един слънчогледов хибрид е възможно да жънеш от 280 до 320 килограма добив на декар. В момента в Добруджа приключваме жътвата на слънчоглед с добив от 180 килограма на декар, тоест ресурсът, с който разполагаме, е доста ограничен", обясни Радостина Жекова пред NOVA.
Годишно България може да произвежда по 2.5 милиона тона слънчогледово олио, а разполага с мощности за 4 милиона тона.
"Това, което е важно да кажем, е, че България произвежда достатъчно слънчогледово олио, за да задоволи собствените си потребности. В момента говорим за преработвателни мощности, които имат за цел да изнасят", допълни Жекова.
Преработвателите заявиха, че липсата на суровина за износ ще удари силно бюджетите на някои предприятия, но това нямало общо с крайната цена.
"Това, че в България производството ще бъде по-ниско, не означава задължително, че цените ще се покачат. Ако ние произвеждаме слънчогледово олио със слънчоглед, който е на по-висока цена, няма къде да го реализираме", каза Яни Янев от Сдружението на производителите на растителни масла.
От Комисията по стокови борси и тържища посочиха, че няма тенденция за сериозно увеличение. Малкият ръст при цените ще бъде плавен и трудно ще се усети.
"В момента имаме 2.78 лв. средна за страната тръжна цена на олиото, която е с 9% под нивата за миналата година и никакви индикации за помръдване от гледна точка на тенденция", обясни председателят на Комисията Владимир Иванов.