Елена Карпачева, директор на училище: Днес преподавателят трябва да бъде и артист
За да бъдеш учител днес, трябва да бъдеш и артист. Да обичаш децата, професията си, предмета, по който преподаваш. Това каза Елена Карпачева, директор на 22-ро училище в София, по повод Международния ден на учителя, в предаването "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“.
"Децата са изключително интелигентни и имат много информация. Това е предизвикателство при овладяването на учениците като взискателна аудитория“, поясни Карпачева. Младите учители са щастливи, че могат да дадат нещо на учениците. Които не могат да се справят, сами се отказват и така улесняват подбора на кадри", допълни директорът.
Възрастните учители с голям интерес се образоват в технологичните новости, участват в множество онлайн обучения, попиват дигитални умения – зад всички тези усилия отново стои любовта към децата, даде оценката си Карпачева. "Ние искрено желаем не само да обучим учениците, но и да ги възпитаме, доколкото е възможно“.
"Колеги жертват свободното си време, за да подготвят утрешните уроци- правят това, вместо да гледат например един хубав филм. Учителите знаят, че това е тяхната работа, а тя е мисия“, разказа Елена Карпачева.
"Учителят е авторитет. Родителите понякога имат изисквания, които нямат връзка с действителността в училище, защото те невинаги имат представа как точно протича учебният ден. Не е лошо обаче и те да налагат мнението си, защото са наши съюзници. Връзката родител-учител е много важна“, каза още директорът.
По думите й, в момента, в който ученикът прекрачи прага на училището, учителите вече са отговорни за него. Разбираемо е притеснението на родителите за безопасността на децата им, но не е необходимо да им звънят по телефона през 15 минути, заяви Елена Карпачева.