Елена Поптодорова: След размяната на митнически заплахи между Америка и Китай светът чака да види кой ще мигне пръв
Обявеният от САЩ военен бюджет от трилион долара е начин да се покаже военната мощ на Америка, като се залага на комбинацията от разбиране за мир чрез сила. И въпреки че изтегля САЩ от най-важните и международни глобални мисии, Тръмп не иска да се откаже от ролята, видимостта, образа на Америка като лидера на света. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" дългогодишният посланик в САЩ и вицепрезидент на Атлантическия клуб в България Елена Поптодорова.
По думите ѝ е видима силната ангажираност на Тръмп с Близкия изток, което е една трайна линия в американската външна политика, както и е видимо изместването на стратегическите интереси на САЩ към Тихоокеанския регион, което Тръмп прави по много специфичен свой начин, минавайки през мита и "дисциплиниране" на околния свят.
"Близкият изток във всички случаи продължава да бъде много близък район не просто до политиката, до сърцата на американците като цяло. Остава ангажимента към Азия, към Тихоокеанския регион дотолкова, доколкото не сме чули намерения за ревизия на военните ангажименти на САЩ в Корея и Япония. Не сме чули какво ще се случи по отношение на политиката към Тайван. Но това всичко очевидно е подчинено пък на търговския пинг-понг, който в момента се играе", посочи тя и допълни, че по отношение на Украйна това, което е притеснително за европейските съюзници на САЩ, е разката промяна в позицията на Тръмп – наблюдава се едно демонстративно, декларативно търсене на сближаване с Москва, което според нея е една много сериозна промяна във външната политика и тепърва ще стават ясни последиците.
Според посланик Поптодорова в САЩ се усеща непрежение в републиканския лагер и много силна тревога у демократите, които тепърва трябва да намерят своята съвременна актуална роля на политическата сцена. Тя обясни също, че митническата политика на Тръмп е наложена, след като президентът на САЩ обявява извънредно положение, което му дава право да работи с укази, без да преминава през задължителното одобрение на Конгреса. Но според нея вече се долавят признаци за възстановяване на ролята и правомощията на Конгреса, което неминуемо ще даде отражение и върху митническата политика, която Тръмп налага на цял свят.
Посланик Поптодорова е на мнение, че една умна и стратегически градена търговска политика, в която да има мита, може да проработи, но тази политика с със заплахи за търговски санкции трябва да е правилно насочена, и тогава да може да принуди другите държави да инвестират и да създават работни места в САЩ.
"След размяната на митнически заплахи между Америка и Китай, сега светът и още повече самият корпоративен свят в Америка, чака да види "кой ще мигне пръв". Президентът Тръмп е известен с това, че той не изпитва съмнение. Той обикновено е сигурен в себе си и заяви, че връщане назад няма да има. Но заявката на Китай да наложи от своя страна 34% мито върху стоките от САЩ, консолидирано и много подредено поведение на ЕС, както и на останалия свят, който е пряко засегнат от тези решения, дават заявка за преосмисляне на политики и вероятно ще доведат до някаква промяна.“
Видимо е и пренебрежителното отношение на Движението MAGA към Европейския съюз, подчерта още тя и тъй като те определят политиката на САЩ в момента, очевидно Европа сама ще трябва да се справи с това негативно отношение към себе си.
"Европа има и План "А", и План "Б", и излиза с насрещното намерение за налагане на 25% мито на американски стоки. Цялата тази абсолютно ненормална, неестествена схема на налагане на санкции ще доведе до щети от двете страни на океана, но във всички случаи Европа ще възприеме защитна линия на налагане на мита от своя страна", поясни тя.
САЩ на Тръмп има големи разминавания с Европа по отношение на оценка на заплахите.
"По тази причина твърде рисково и абстрактно президентът Тръмп си представя бъдещото съществуване на НАТО, като смята, че ако всички отделят по 5%, тогава да, Алиансът ще продължи да съществува и ще има някакъв смисъл", посочи посланик Поптодорова и добави, че по принцип смисълът на НАТО е в друго – в солидарността, споделените цели в споделени способности.
"НАТО ще продължи да съществува, въпреки опитите на американската администрация да промени много бързо и рязко съотношенията", каза тя.