Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Елина Иванова, председател на ЕАВИ: Изгражда се паника около законния вейпинг, докато реалният проблем - нелегалната търговия с наркотични вещества, се замита
© Личен архив
В последните няколко дни се вдигна огромен медиен шум около вейп устройствата и желанието на властта в спешен порядък да забрани продажбата им. Повод стана случаят с от Плевен, при който момче пуши вейп с наркотична субстанция и загина.

"Фокус" се свърза и разговаря с председателя на Европейската асоциация на вейп индустрията Елина Иванова-Атанасов, за да ни каже тяхната позиция относно амбициите на властта да въведат законова забрана. Ето какво ни каза тя

В последните няколко дни има огромен медиен шум около вейп устройствата. Искат да забранят вейповете изцяло, заради случаи на контрабанда с наркотични вещества, които самата държава не успява да спре. Каква е вашата позиция?

Вихри се див популизъм в медийното пространство. Изгражда се паника около законния вейпинг, докато реалният проблем – нелегалната търговия с наркотични вещества – остава нерешен и се замита. Ние се разграничаваме категорично от подобни разпространители. Членовете на нашата асоциация съставляват над 80% от вейп компаниите, които оперират в България и го правят легално, отговорно и съобразно всички международни стандарти.

Ние ще се борим за това да не отнемат правото на потребителите да имат по-безвредна алтернатива от цигарите.

Имате ли статистически данни за вреда?

За да има статистически данни, трябва да има едно десетилетие проучвания. Мога да ви дам данни за цигарите от СЗО - всяка година цигарите убиват над 8 милиона души. Това е доказан факт. Над 100 милиона души са загубили живота си за последното столетие заради тютюнопушенето. Но ние не говорим за това. България е сред водещите страни по смъртност, причинена от цигари, а държавата вместо да насърчава по-безвредни алтернативи, иска да ги забрани напълно.

Същевременно медиите гръмко разпространяват заглавия за 70 човека, подчертавам това е обща статистика за целия свят, за които дори няма потвърдени официални данни, че са починали от вейпинг. Да сравним – 8 милиона годишно починали от цигари срещу 70 непотвърдени, за които се говори въобще в целия свят откакто има вейп индустрия. Само от нападения на носорози годишно умират над 500 души. От 7 милиарда човека, сами можете да си направите математиката.

Черният пазар навсякъде е голям проблем. Вярно ли е, че в България значителен брой младежи имат достъп до нерегулирани продукти?

Напълно вярно. Ако изведнъж забраним вейповете, това ще доведе до истинска експлозия на контрабандни и несертифицирани продукти. А тъкмо успяхме да постигнем значителен напредък в изчистването на пазара от такива с помощта на институциите и членовете на нашата асоциация.

Опитът от Австралия, Тайланд и Турция го доказа – там, където забранят вейповете, търговията с несертифицирани течности и устройства се увеличава драстично. Макар че продажбата на вейпове на непълнолетни е забранена, нелегалният пазар вече е факт, а младежите, които търсят такива продукти, ще бъдат принудени да ги купуват от неконтролирани източници. Това ли искаме?

Но казват, че електронните цигари са също толкова вредни, колкото и традиционните?

Това е абсолютна лъжа, която се разпространява умишлено. Данни от Public Health England потвърждават, че електронните цигари са с 95% по-малко вредни от традиционния тютюн. В САЩ, Великобритания и Германия вейпингът е признат като легитимен метод за отказване от пушене. Това не са просто твърдения – това са научни факти, но някой явно има интерес те да бъдат потиснати.

За кого говорите?

За да бъдем политически коректни няма да говоря за никого в конкретика в момента, днес има комисия и след нея мисля, че всички ще имаме яснота кой какво си гласи.

Това, което е важно да се разбере е, че пълната забрана ще върне милиони хора обратно към традиционните цигари и ще ги прати към сивата търговия "под тезгяха“. Това е сериозен финансов интерес, представен като "загриженост за здравето". Истинската загриженост е да има контрол и строги регулации, които се спазват на всички нива, а не да оставяме младите хора на милостта на нелегалния пазар.

Какво трябва да се направи?

Никой не казва, че вейпингът е безобиден. Но пълна забрана? Това е катастрофа. Ние искаме твърди регулации, строги лабораторни тестове, контрол върху съдържанието, лимит на никотина, задължителни лицензи за търговците и забрана за продажба на непълнолетни. Ако наистина се грижим за децата, трябва да ги предпази от фалшификати и отрови, а не да ги бутаме към улицата и нелегалния пазар.

Виждаме как в други държави се справят по различен начин.

Разбира се. В САЩ има строги стандарти за състава на течностите. В Канада и Нова Зеландия прилагат политики, които регулират, но не забраняват. В Европа страни като Франция и Германия поставят ясни правила за продажбата, без да принуждават милиони хора да се върнат към цигарите. А ние какво правим? Решаваме да забраним и да оставим всичко в ръцете на престъпниците. Това ли е модерна политика?

Откъде идват вейповете с наркотици?

Противно на изказванията, на които ставаме свидетели тези дни, опасните вейпове с HHC, THC, DELTA 8 и други канабиноидни съединения, идват от Европа и Америка, където те се произвеждат, продават и потребяват свободно. В Китай, тези вещества са напълно забранени както за производство, така и за консумация и износ.

Ако законът бъде приет, какво следва?

Виждали сме го преди. Контрабандата ще се разрасне, ще има повече нелегални продукти, хората ще продължат да пушат, но в пъти по-опасни смеси. Ще започне "вейп туризъм“ – тъй като сме с отворени граници, хората ще започнат да купуват масово от Гърция, Румъния и други страни от ЕС. Ще станем свидетели на хаос и здравословни кризи, за които никой няма да поеме отговорност. Ние не можем да го допуснем и затова спешно сме внесли предложение за ясни и конкретни мерки, които да се приложат веднага.



Още по темата: общо новини по темата: 3
11.02.2025 »
10.02.2025 »
10.02.2025 »






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Бюджет 2025
Кабинетът "Желязков"
България в еврозоната
Изкуствен интелект
Катастрофи в София
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: